Starosta Novotný zůstává dále členem ODS. Jeho "nesmrtelnost" okomentoval politolog

Pavel Novotný
Pavel Novotný
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 6. 2024

Komentář: Maká a strana se úspěšného starosty zbavovat nebude, přibližně tak nastínil pro ŽivotvČesku.cz uznávaný politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy skutečnost, že Pavel Novotný, který čelil kritice za výroky o zdraví dcery hudebníka Felixe Slováčka Anny Julie Slováčkové, jež bojuje s rakovinou, zůstává nadále členem ODS. Musíme umět odpouštět, řekl novinářům šéf sněmovní frakce ODS Marek Benda po dnešním jednání výkonné rady. Návrh na vyloučení Novotného širšímu vedení dnes nakonec nepodal. Počátkem června se předsednictvo strany usneslo, že Novotného výroky jsou lidsky nepřijatelné a neslučitelné s členstvím v ODS.

"On je úspěšný starosta a těžko se politická strana bude zbavovat úspěšného starosty. Určitě má ve straně nějaký vliv, nějakou pozici a nechtěl být vyhozen, tak možná v zákulisí sám za sebe buď přímo, nebo nepřímo loboval. Princip je ten, že pokud je úspěšný starosta, tak se ho strana nechce zbavit," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz respektovaný a vyhledávaný politolog Josef Mlejnek.  

Řeporyjský starosta čelí kvůli svým příspěvkům na sociálních sítích problémům opakovaně. Příspěvek týkající se zdravotního stavu dcery hudebníka Felixe Slováčka Novotný smazal a omluvil se, část občanských demokratů i tak volala po jeho odchodu ze strany.

Pro ŽivotvČesku.cz Novotný poskytl rozhovor, kde jednoznačně dal najevo, že šlo o zkrat, který ho lidsky velmi mrzí. "Bylo to zcela mimo přijatelnou mez. Byl to sice zkrat, ale tím to nelze omlouvat. Bylo to neomluvitelné. A bylo to z mé strany moc. Taky za to platím a ještě platit budu. A svědomí. Tam je to nejhorší. Čert vem politiku," uvedl.

Ohledně skutečnosti, že se nad ním stahují mračna, sdělil, že přijme případné vyloučení ze strany bez debat. Bude se s tím však těžko smiřovat. "Hrozné je, že to nedovedu sám složit. Na to mám tu stranu moc rád. Rozumím tomu, co se stane, a budu to akceptovat. Jen to je... složité. Jsem v ODS 23 let. Nikdy jsem nebyl tzv. nezávislý. Mám tady v Řeporyjích skvělou stranickou buňku. Musím se s tím nějak vypořádat. Mohu si za to sám," doplnil v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz Novotný

Benda novinářům řekl, že se rozhodl návrh na vyloučení Novotného nenavrhovat. "Přestože překročil hranice slušnosti, zaznamenal jsem jeho veřejný projev omluvy, lítosti i odpovědného závazku odpracovat sto hodin na onkologickém pracovišti. Musíme umět odpouštět," uvedl s tím, že výkonná rada jeho stanovisko předsedy pražské organizace akceptovala.

Letos v únoru soud Novotnému uložil peněžitý trest za vyjádření na síti X, že Palestinci jsou opice a mají být vybombardováni. Zveřejnil jej počátkem loňského prosince po teroristickém útoku palestinského hnutí Hamás. V době rozhodnutí soudu již byl starosta v podmínce, a to za výtržnictví, podněcování k trestnému činu a nebezpečné pronásledování podnikatele Marka Víta. Soud mu za ně v lednu 2022 vyměřil tříměsíční trest s odkladem 30 měsíců.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.