Starostové a nezávislí mají korupci v genech, řekl Andrej Babiš na mimořádné schůzi Sněmovny. Promluvila Alena Schillerová

Alena Schillerová a Andrej Babiš
Alena Schillerová a Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 7. 2022

Vládní hnutí STAN je strana organizovaného zločinu, korupci má v genech, prohlásil dnes ve Sněmovně při mimořádné schůzi předseda opozičního ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (67). Ve Sněmovně od čtvrtečního rána probíhá grilování Starostů a nezávislých a podle bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (58) musí dojít ke změnám, nicméně ale ne k pádu vlády. "Nechceme pád vlády, je tady české předsednictví EU a tuto ostudu už jednou naše země zažila a nechceme se na ní podílet," řekla pro ŽivotvČesku.cz.

"Podle mého názoru STAN je skutečně strana organizovaného zločinu... Starostové a nezávislí mají korupci v genech," řekl Babiš s poukazem na některé případy hnutí z posledních měsíců. Předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan se podle Babiše tváří jako "pan čistý", ale je podle něho ze stejného těsta jako Hlubuček a další politici hnutí, o nichž se v souvislosti s různými kauzami mluvilo.

Mimořádná schůze Sněmovny byla plánována na čtvrtek 7. července už v červnu. Kauza Dozimetr spojující pražský magistrát, dopravní podnik a hnutí STAN propukla v polovině prvního letního měsíce a opozice trvá na konci předsedy hnutí Víta Rakušana (44) ve funkci ministra vnitra. Hnutí SPD pak žádá demisi celé vlády premiéra Petra Fialy.

"Nechceme pád vlády, je tady české předsednictví EU a tuto ostudu už jednou naše země zažila a nechceme se na ní podílet. Povyšujeme zájem České republiky nad politický boj. Ať v té vládě klidně zůstane, zastupuje druhého největšího koaličního partnera, ale ať odejde z vnitra. Je učitel, na ministerstvu školství je volné místo… To je samozřejmě věcí pana premiéra, který by ale před tím neměl zavírat oči," řekla na adresu Víta Rakušana pro ŽivotvČesku.cz bývalá ministryně financí Alena Schillerová.

V kauze Dozimetr podle policie organizovaná skupina systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.

"Chceme vytvořit politický tlak, aby ministr vnitra z této pozice odešel. Hnutí STAN se prezentovalo jako skauti, kteří jsou naprosto čistí, přitom od počátku fungování této vlády jsme téměř každý měsíc konfrontováni nějakou kauzou čelního představitele toho hnutí. Ta poslední ale překročila veškeré myslitelné chápání," vysvětlila Alena Schillerová pro ŽivotvČesku.cz, čeho chce hnutí ANO schůzí dosáhnout.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.