Starší lidé jsou pro vir zajímavější než děti. Čeká nás něco horšího, říká biolog Jaroslav Flegr
S koncem roku či příští jaro by mohla být k dispozici vakcína na nový typ koronaviru. Čekají nás ale zřejmě ještě těžké chvíle. Důvodem je, že s koncem roku bude stále smrtnost o něco vyšší než u běžné chřipky. Takový má pohled na současnou epidemii koronaviru způsobující onemocnění COVID-19 uznávaný evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr.
Podle Flegra je logické, že starší skupina lidí je pro vir zajímavější než jsou děti. "Starší lidé se nacházejí v takzvaném selekčním stínu. Děti už měli, takže z pohledu evoluce nejsou zajímaví. Selekce je zkrátka nevidí a nemůže podchytit mutace, které by třeba zvyšovaly odolnost proti nemoci," uvedl Flegr pro ŽivotvČesku.cz.
Uznávaný odborník, který v minulosti zaujal veřejnost třeba zkoumáním Toxoplasmy gondii, je názoru, že zákeřný vir, který má na svědomí skutečnost, že ve světě je více než 26 milionů nakažených, je pro lidstvo varováním.
"Tohle je ještě legrace, proti tomu co ještě přijde v budoucnu. Čekal jsem, že něco takového přijde mnohem dřív. Většina druhů vymřela na nějakou virovou epidemii. A prakticky sto let se nic nedělo," dodal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný evoluční biolog s tím, že nový typ SARS-CoV-2 je pro lidstvo vlastně takovým testem připravenosti.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.