Reklama:

Odstartovala meteorologická zima. Konzultantka Dagmar Honsová uvedla, zda bude se sněhovou nadílkou, nebo na blátě

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 12. 2021

Pro některé skončilo neoblíbené roční období, podzim. Počínaje prvním prosincovým dnem totiž nastala meteorologická zima. Ale počasí je zatím velmi proměnlivé, protože mrazivé teploty střídá oteplení. "Letošní meteorologická zima ve střední Evropě jako celek by měla být teplotně nadprůměrná, a to s pravděpodobností 40 až 60 procent," uvedla konzultantka Dagmar Honsová (41) pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Podle statických informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se interval průměrných teplot v období od 29. listopadu do 26. prosince (druhého svátku vánočního neboli svátku Svatého Štěpána) pohybují v rozmezí od -0,6 do 1,8 °C. Nejnižší úhrn srážek, konkrétně 4 milimetry, je zaznamenán v roce 1953, naopak nejvyšší úhrn srážek 82 milimetrů byl dosažen v roce 1974.

Co můžeme čekat od letošního zimního počasí? Bude zima bohatá na sníh i v nižších polohách jako ta loňská nebo výrazně teplotně nadprůměrná? Zatím vůbec nejteplejší zima od začátku měření v pražském Klementinu je z přelomu roku 2006/2007 s průměrnou teplotou 5,8 °C, nejchladnější zimu Česko zažilo na přelomu roku 1829/1830 s průměrnou teplotou -6,1 °C.

Reklama:

K predikcím na zimní počasí jsou k dispozici sezónní výhledy modelů, které vypočítávají velká evropská a americká centra.

"Podle amerického modelu NCEP bude ve střední Evropě letošní zima s mírnou kladnou teplotní odchylkou mezi 0,5 až 1 °C. Také výstupy Kolumbijské univerzity, která sídlí ve Washingtonu, se přiklání spíše k teplejšímu průběhu zimního počasí ve střední Evropě. A do třetice, i výhled povětrnostní britské služby MettOffice vypočítává letošní meteorologickou zimu ve střední Evropě jako celek teplotně nadprůměrnou, a to s pravděpodobností 40 až 60 procent," vyjádřila se Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz k tomu, jaké jsou predikce na letošní průběh zimy.

Ani tyto výstupy ovšem neznamenají, že nás nečeká občasné sněžení s tvorbou sněhové pokrývky i v nížinách, nebo se nesetkáme s tzv. ledovými dny, tedy takovými, kdy teplota nevystoupí nad bod mrazu.

"Do počasí navíc mohou výrazně zasáhnout i vpády polárního vzduchu. Tři nejteplejší zimy od začátku klementinského měření připadají na přelom roku 2006/2007 s průměrnou teplotou 5,8 °C, pak na 2019/2020, kdy průměrná teplota dosáhla 5,1 °C a přelom roku 2015/2016, to se teplota vyšplhala na 4,9 °C," dodala konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: