Stát by mohl živnostníkům přispívat na stálé náklady. Maláčová reaguje na kritiku opozice

Ministryně sociálních věcí Jana Maláčová
Ministryně sociálních věcí Jana Maláčová
Foto: reprofoto ČT24
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 4. 2020

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) je přesvědčen, že by měl stát přispívat živnostníkům na stálé náklady. Týkat by se to mělo těch, kteří museli zavřít provozovny kvůli koronaviru. Ministryně práce sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) nevyloučila, že se o tom ještě bude jednat.

Kalousek to řekl v pořadu Partie na televizi Prima. Šéf poslanců TOP 09 si myslí, že stálé náklady by měl podnikatelům, kteří museli zavřít, uhradit stát.

Maláčová tvrdí, že sociální demokraté to prosazovali, jenomže o tom rozhoduje ministerstvo průmyslu a obchodu, které řídí Karel Havlíček (ANO).

"Sociální demokracie navrhla od počátku britský model, to znamená kupříkladu 80 procent fixních nákladů... My o tom můžeme znovu zahájit diskusi, pevně doufám, že nějakým způsobem dospějeme k řešení," řekla ČTK Maláčová.

"Stát to musí udělat"

Podle Kalouska je namístě, aby stát udělal pro záchranu podnikatelů naprosté maximum.

"Když někomu nařídím zavřít provoz, musím vzít odpovědnost za spoluúčast na fixních nákladech," prohlásil v Partii.

Kalousek si představuje, že by stát podnikatelům přispěl přinejmenším 40 procenty z celkových fixních nákladů, jako je třeba nájemné nebo pojištění. V opačném případě prý značné množství živnostníků zkrachuje.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.