Stát se má zaměřit hlavně na zdravotní péči. Druhé rouškovné není priorita, říká Olga Richterová

Olga Richterová
Olga Richterová
Foto: Se svolením Olgy Richterové
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 2. 2021

Na přelomu listopadu a prosince se začal vyplácet starobním a invalidním důchodcům, vdovám, vdovcům a sirotkům mimořádný příspěvek od státu, tzv. »rouškovné«. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (39) ke konci ledna letošního roku promluvila o tom, že by mohlo dojít ke schválení v pořadí již druhého obdobného příspěvku. "Prioritní pohled státu má být nyní zaměřen na zdravotní péči," zhodnotila pro ŽivotvČesku.cz poslankyně Olga Richterová (36).

Rozporuplné diskuze týkající se druhého rouškovného vyvolala ministryně Jana Maláčová (ČSSD), která o něm promluvila na konci ledna. Při schválení prvního rouškovného bylo vypláceno určeným skupinám a jednalo se o částku 5000 korun. V řešení ohledně druhého finančního »přilepšení« by však mohla být ještě vyšší částka. Jenže názory na v pořadí druhý mimořádný příspěvek se liší hned z několika důvodů.

"O co jde primárně ve vztahu k seniorům, je zdravotní ochrana. Co má stát prioritně zajišťovat, je rozhodně fungující očkování, aby nedocházelo k dalšímu stresu, pokud by se znovu registrovalo 110 tisíc lidí a podobně," vyjádřila se k tématu opoziční politička Olga Richterová s tím, že je mnohem podstatnější v aktuální krizové situaci řešit spíše základní věci tak, aby fungovaly zcela a bez komplikací.

"Co se týká finančních dopadů pandemie, tak jsou klíčové v jiných skupinách. Čísla ukazují, jak špatně jsou na tom třeba rodiče s dětmi, obecně tedy rodiny s dětmi. Co se týká valorizace důchodů, tak je potřeba zdůraznit, že i my jako Piráti jsme hlasovali pro pravidelnou valorizaci podle inflace," řekla první místopředsedkyně Pirátů pro ŽivotvČesku.cz.

Podle jejích slov není druhé rouškovné na pořadu dne a řešit ho je momentálně velmi předčasné. "Vůbec nevíme, o co se věcně ten, kdo to navrhuje, opírá. My chceme dělat politiku založenou na datech, na jasných faktech. Vzhledem k tomu, že senioři mají stabilní příjmy, tak i když jsou často nižší než bychom si přáli, tak je tam ta pravidelná valorizace o inflaci. Prioritní pohled státu má být nyní zaměřen na zdravotní péči," dodala Olga Richterová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.