Stát tady není od toho, aby lidi nutil očkovat se. Uvažovat takto s covidem, je nesmysl, říká právník Tomáš Nielsen
Vánoční projev prezidenta Miloše Zemana (77) znovu otevřel otázku povinného očkování proti onemocnění covid-19. Hlava státu je pro radikální očkovací postup. Proti konceptu povinného očkování se postavila řada právníků, kteří připravili deklaraci. "Je nutné veřejně vystoupit proti povinnému očkování, dochází tu k dlouhodobému potlačování lidských práv," uvedl právník Tomáš Nielsen pro ŽivotvČesku.cz.
Ministerstvo zdravotnictví pod vedením ministra Adama Vojtěcha (35) stihlo připravit vyhlášku, která od března zavádí povinnost nechat se povinně očkovat proti covidu pro občany starší 60 let a pro některé profesní skupiny - zdravotníky, studenty medicíny, pro pracovníky v sociálních službách, hasiče včetně části dobrovolníků, vojáky a jejich aktivní zálohy, policisty a městské strážníky nebo celníky.
Vojtěchův nástupce Vlastimil Válek (61) před nástupem do úřadu koncept povinného očkování odmítal, ale vyhláška dál zůstává v platnosti. Ještě tvrdší postup ve snaze proočkovat Česko zastává prezident České republiky Miloš Zeman. Hlava státu ve svém nedělním projevu uvedla, že se nejprve domnívala, že proočkovat populaci bude možné na bázi dobrovolnosti.
"Svůj názor jsem postupně měnil tak, jak přicházely nové a nové vlny koronaviru," uvedl v projevu Miloš Zeman, který inspiraci vidí v Rakousku, které od 1. února zavede povinné očkování pro všechny obyvatele země. "Jsem přesvědčen, že je to nejjednodušší cesta, jak potlačit pandemii. Povinné očkování existuje v případě celé řady nemocí a není důvod, abychom k těmto nemocem nepřiřadili koronavir. Než procházet fázemi očekávání a následující fází zklamání, že epidemie koronaviru trvale neklesá, je lepší radikální zásah, který tuto situaci vyřeší jednou provždy," dodal prezident.
Proti plošnému povinnému očkování i proti dílčímu očkování profesních či věkových skupin dlouhodobě vystupuje například institut Pro Libertate. Před vánočními svátky právník Tomáš Nielsen oznámil, že se podařilo mobilizovat další právníky a vznikla deklarace, která povinné očkování odmítá.
"Připojili jsme se k Deklaraci právníků, kterou inicioval kolega Jindřich Rajchl. Chceme veřejně deklarovat, že u nás dochází k dlouhodobému potlačování lidských svobod, je nutné veřejně vystoupit proti povinnému očkování. To není názor jednotlivých právníků, to už je názor velké skupiny, což deklarace naznačuje. Chystáme také jednání s Deklarací zdravotních sester a s Iniciativou 21, abychom dali společně najevo, že velká skupina právníků i zdravotníků si přeje návrat do normálního právního prostředí. Jsem rád, že stále více lékařů a dalších zdravotníků veřejně potvrzuje, že to, co potřebujeme, není plošné očkování, a už vůbec ne povinné očkování, ale v první řadě obnova primární péče praktiků," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz renomovaný právník, který je přesvědčen, že platforma dokáže oslovit skupinu senátorů, která obsah vyhlášky napadne.
"Máme spoustu argumentů, které ukazují na protiústavnost a protizákonnost vyhlášky, jedním z nich je to, že povinné očkování nepřinese efekt, jaký přináší povinné očkování proti jiným nemocem. Systém povinného očkování, který je koncipován proti skupině osob na základě věku, je diskriminační, už jen z tohoto důvodu by vyhlášku měl Ústavní soud zrušit," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Tomáš Nielsen s tím, že očkování proti covidu je problematické z právního i medicínského úhlu pohledu.
Současné vakcíny jsou koncipovány na tzv. wuchanskou variantu viru a měly omezenou účinnost na variantu delta. Do Evropy ale již intenzivně proniká jihoafrická varianta omikron, na kterou dvě dávky vakcíny nestačí. "Výrobci zejména mRNA vakcín hovoří o tom, že by se upravovaly na omikron. Ale tady zatím ještě máme velmi kusé informace," sdělil v polovině prosince novinářům Adam Vojtěch s tím, že není jisté, kdy vakcíny proti omikronu budou k dispozici. Klíčové podle ministerstva zdravotnictví je, aby lidé využili možnosti a došli si na třetí posilovací dávku. Je otázkou, zda ale budou tři dávky proti omikronu stačit, v Izraeli se již pracuje na aplikaci čtvrté očkovací dávky. "Musíme říci veřejnosti pravdu. Od expertů slýchám, že ani třetí dávka vakcíny neochrání proti omikronu," citoval web Ynetnews izraelského ministra zdravotnictví Omara Barleva.
Tým právníků kolem Tomáše Nielsena je přesvědčen, že rizika, která covid přináší, pro část populace nejsou tak výrazná, aby bylo nutné lidi plošně očkovat látkou, která nebyla dimenzována pro varianty odlišné od původní varianty koronaviru.
"Já nezpochybňuji, že institut povinného očkování existuje, ale Evropský soud pro lidská práva i Ústavní soud dávno řekly, že je to velice intenzivní zásah do integrity člověka, do základních svobod a musí to být vykompenzováno obrovským benefitem. Ten benefit tady není, smrtnost covidu a rizika covidu jsou nesrovnatelně nižší než u nemocí, kdy to povinné očkování existuje. Obecně netvrdím, že systém povinného očkování nemůže mít v demokratické společnosti své místo, ale ve vztahu ke covidu je ta diskuze nepřijatelná. Stát tady není od toho, aby lidem radil či je nutil očkovat se proti jakékoliv nemoci, povinné očkování je institut, který lze použít jen v extrémních případech. Uvažovat takto v souvislosti s covidem je za mě právně nepřijatelné, je to nesmysl," dodal pro ŽivotvČesku.cz právník, který je přesvědčen, že pokud na stát bude tlačit široká občanská platforma, tak koncept povinného očkování bude opuštěn.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.