Statečně bojuje s rakovinou. Shannen Dohertyová promluvila o 4. stádiu nemoci a seznamu svých posledních přání

Herečka Shannen Dohertyová
Herečka Shannen Dohertyová
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 9. 2021

Diagnóza rakoviny jí změnila život. Herečka Shannen Dohertyová (50), kterou si diváci zamilovali mimo jiné jako Brendu Walshovou v kultovním seriálu Beverly Hills 90210, statečně bojuje se zákeřnou nemocí a ani ve čtvrtém stádiu to nevzdává. Rozhodla se více motivovat nemocné i veřejnost a přiznala, že si napsala seznam přání, která by si chtěla za svůj život ještě splnit.

Když se Shannen Dohertyová v roce 2015 dozvěděla od lékařů, že má rakovinu prsu, život jí zasadil tvrdou ránu. Musela se pustit do boje s nemocí, která jí brala síly, naději i sny o budoucnosti. Po letech léčby se však zdálo, že se stal zázrak a rakovinu se jí podařilo porazit. Návrat nesnesitelné bolesti zad, extrémního vyčerpání a nechutenství bohužel ukázaly na recidivu nemoci. Rakovina postoupila do lymfatických uzlin, kostí a předznamenala čtvrté stádium.

Herečka má za sebou nejen chemoterapie, hormonální terapie a mastektomii (odstranění prsu nebo části prsu), ale pokusila se také využít možnosti alternativní medicíny. V těžkých životních chvílích jí po boku stojí manžel a fotograf Kurt Iswarienko (47), za něhož se provdala před deseti lety.

"Cítím zodpovědnost vůči svému veřejnému životu, který odděluji od toho hereckého… měla bych mluvit o rakovině a možná lidi více vzdělávat, abych jim dala vědět, že pacienti nacházející se ve čtvrté fázi rakoviny jsou stále velmi živí a hodně aktivní. Můj manžel říká, že byste na mě nepoznali, že mám rakovinu. Vážně si nikdy nestěžuju. Opravdu o tom nemluvím. V téhle fázi je to součást mého života. Jen si prostě myslím, že seznam přání by byl pro mě divný, protože by znamenal, že se snažím si věci odškrtnout, než mi dojde čas. Jsem šťastná, že žádný neexistuje, protože budu nejdéle žijícím člověkem s rakovinou. Kdybych ale měla říct jednu věc, bylo by to jednoduše žít. V tuto chvíli je to jediná věc na mém »seznamu«," řekla Shannen Dohertyová, jak uvedl magazín People.

V rozhovoru pro Entertainment Tonight (ET) se svou dlouholetou kamarádkou a herečkou Sarah Michelle Gellar (44) byla velmi otevřená. "Nechci, aby lidé slyšeli o čtvrté fázi rakoviny a měli v hlavě někoho, kdo je chmurný, padá nebo se nemůže hýbat či jde do nemocnice a není schopný pracovat. Možná budu žít mnohem déle než člověk, který je naprosto zdravý… Nikdy nevíte," řekla krásná tmavovláska.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.