Reklama:

Stav Miloše Zemana se zlepšil. Jiří Ovčáček promluvil o síle víry: Vím, že Bůh má pana prezidenta moc rád

Miloš Zeman a Jiří Ovčáček
Miloš Zeman a Jiří Ovčáček
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 10. 2021

Prezident České republiky Miloš Zeman (77) je v Ústřední vojenské nemocnici hospitalizovaný od 10. října. Jeho kancelář ani lékaři nedávají detailní zprávy o nemoci či vývoji léčby s tím, že si to pacient nepřeje. Nemocnice pouze v pátek večer vydala krátké prohlášení, že prezidentův zdravotní stav se mírně zlepšil. Za jeho lepší zdraví se usilovně modlí jeho pravá ruka Jiří Ovčáček (42). "Bohu děkuji za vše. Vím, že má pana prezidenta moc rád," vyjádřil pro ŽivotvČesku.cz své přesvědčení mluvčí Hradu v sobotu odpoledne.

Reklama:

Prezident Miloš Zeman byl do Ústřední vojenské nemocnice převezen den po sněmovních volbách bezprostředně po schůzce s premiérem Andrejem Babišem (67), která se uskutečnila v Lánech. Dne 18. října vystoupil před novináře předseda Senátu Miloš Vystrčil (61) a sdělil, že podle závěrů lékařů není Miloš Zeman schopen vykonávat úřad prezidenta republiky. Od té doby část politiků volá po tom, aby byl aktivován článek 66 ústavy, který reaguje na situaci, pokud prezident České republiky nemůže vykonávat své pravomoci.

Reklama:

Kolem zdravotního stavu Miloše Zemana a jeho podpisu na listině ustanovující schůzi Poslanecké sněmovny se krátce na to vyrojila řada spekulací. Tomu napomohlo i jednání vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře, který ve čtvrtek svolal mimořádnou tiskovou konferenci. Na ní se ohradil proti některým tvrzením, že by on nebo někdo jiný manipuloval s podpisem prezidenta nebo ho falšoval.

Mynář naopak prohlásil, že je připraven poskytnout součinnost policii, která se záležitostí zabývá. Pražský hrad zároveň zveřejnil video, na kterém je hlava státu na lůžku v nemocnici a svolání Sněmovny podepisuje. Hlava státu během podepisování listiny použila citát z německého překladu Vladaře italského renesančního politika a filosofa Nicola Machiavelliho »Zeit gewonnen, alles gewonnen« (Získán čas, získáno všechno, pozn. red). Podle médií na podepisovaném dokumentu chybí datum, ze kdy rozhodnutí pochází. Ve chvíli, kdy předseda Sněmovny Radek Vondráček (47) listinu poté ukázal novinářům, již bylo datum 14. října dopsáno.

V pátek večer krátké prohlášení vydala Ústřední vojenská nemocnice, když oznámila, že prezidentův stav se mírně zlepšil. "Se svolením prezidenta republiky pana Miloše Zemana s opatrným optimismem sdělujeme, že díky komplexní léčbě specialistů ÚVN došlo během čtvrtka a pátku k mírnému zlepšení jeho zdravotního stavu," uvedla tisková mluvčí nemocnice Jitka Zinke.

Hluboce věřící hradní mluvčí Jiří Ovčáček je přesvědčen, že za zlepším stavu nestojí pouze profesionální péče věhlasné nemocnice, ale také vroucné modlitby. Za prezidentovo zdraví neoroduje pouze pobožný mluvčí, ale také řada obyčejných lidí. Jiří Ovčáček to ocenil v SMS, kterou v sobotu zaslal do redakce ŽivotvČesku.cz.

"Bohu děkuji za vše. Vím, že má pana prezidenta moc rád. A díky současné situaci vím, kolik lidí s dobrým srdcem žije v naší zemi. Tolik přání a modliteb!" uvedl s pokorou mluvčí prezidenta, který stále doufá, že Miloš Zeman najde v sobě sílu a do úřadu se bude moci naplno vrátit.

Citlivost a lidský rozměr celé situace si uvědomuje také lídr ODS Petr Fiala (57), který by se měl stát předsedou nové vlády. Hlavní tvář koalice SPOLU je přesvědčená, že do 8. listopadu se Česko bez prezidenta v podstatě obejde, pak by ale republika měla vědět, zda se Zeman do úřadu dokáže vrátit, či funkci prezidenta nebude schopen vykonávat.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: