Stavebnictví skomírá. Ekonom promluvil o nezájmu lidí o hypoteční úvěry
Stavební výroba v Česku v únoru klesla meziročně o 4,3 procenta a meziměsíčně o 3,7 procenta. Důvodem bylo nepříznivé počasí a vysoká srovnávací základna, uvedl to ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ). "Přestože ceny nemovitostí zažívají mírnou korekci, lidé o jejich nákup nemají příliš vysoký zájem. Na vině jsou především drahé hypotéky a vyčkávání na další pokles cen nemovitostí," sdělil pro ŽivotvČesku.cz hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
I když stavební produkce v únoru zaznamenala meziroční pokles o 4,3 procenta, dařilo se dokončovat rozestavěné byty. "Nicméně bylo vydáno o 13,0 procenta méně stavebních povolení a zahájeno bylo o 4,9 procenta méně bytů. Vzhledem k nepříznivému vývoji české ekonomiky lze očekávat, že pokles stavební produkce bude přetrvávat i v následujících měsících," odhadl pro ŽivotvČesku.cz ekonom.
Kvůli vysokým úrokovým sazbám se výrazně snížil zájem lidí o hypoteční úvěry. V důsledku toho se začaly snižovat ceny nemovitostí a poklesl počet transakcí na realitním trhu. "Tato situace v kombinaci s rostoucími náklady na stavební práce a materiály snižuje motivaci k zahajování výstavby nových projektů. Již rozestavěné projekty se však i přes nepříznivé ekonomické okolnosti daří dokončovat," doplnil Štěpán Křeček.
Někteří developeři mění své uvažování. "Místo rozprodávání vybudovaných nemovitostí je začínají pronajímat. Reagují tím na situaci, kdy ceny nemovitostí v kombinaci s vysokými úroky na hypotékách v podstatě znemožňují střední třídě, aby si pořídila novou nemovitost. Tímto způsobem mohou developeři přečkat nepříznivé období na realitním trhu a finální rozhodnutí o osudu svých nemovitostí mohou odložit do budoucna," dodal pro ŽivotvČesku.cz ekonom v souvislosti se situací v rámci stavebnictví.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.