Stínová vláda Andreje Babiše jde Fialovi po krku. Moje svědomí by nezvládlo, co nový kabinet dělá, říká Alena Schillerová

Alena Schillerová a Andrej Babiš
Alena Schillerová a Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 1. 2022

Andrej Babiš (67), který se pasoval do role lídra opozice, už má zase svou vládu. I když jen stínovou. Babišovy »stíny« nyní tvrdě půjdou »po krku« nové vládě. "Nedokázala bych si se svým svědomím srovnat to, co dělá současná vláda, protože nedá nikomu nic," uvedla pro ŽivotvČesku.cz stínová ministryně financí Alena Schillerová (57).

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (67) se podle svých slov nemůže dívat na to, co předvádí vládní kabinet Petra Fialy (57), a voličům proto představil alternativu, kterou je tzv. stínová vláda.

Podle odborníka na politický marketing je stínová vláda především názor, jak na veřejnosti držet klíčové členy hnutí ANO, kteří jsou vydáváni jako možná alternativa pro skutečné ministry a ministryně.

"Máte designovaného člověka, ten vám plní konkrétní roli, hlídá stejnou agendu jako vládní ministr. Je udržován v povědomí veřejnosti jako odborník pro danou problematiku. Nabízíte alternativu k tomu, co vláda předvádí, a zároveň budujete portfolio lidí, kteří mají kompetence se vyjadřovat k jednotlivým rezortům," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz politický komentátor Karel Komínek. Stínová vláda samozřejmě o ničem nerozhoduje, ale její členové při mediálních diskuzích a vyjádření budou říkat, co by dělali lépe a jinak.

Stínovou ministryní financí je Alena Schillerová, která tak navázala na působení ve skutečné vládě. S odstupem doby říká, že si neuvědomuje, že by ve funkci udělala něco špatně.

"Člověk vždy své kroky hodnotí s nějakým odstupem. Když jsem ty své kroky ve funkci dělala, tak jsem je vždy dělala podle svého vědomí a svědomí. Musíte si uvědomit, že vláda byla ve válce s covidem. Klasická práce ty první dva roky vedla ke snížení dluhu, vybírali jsme dobře daně, snižovali jsme daně, dosáhli jsme zadlužení kolem 30 procent na veřejných financích... Jenže pak ale najednou přišla válka s covidem a my jsme se museli rozhodovat během minuty, v té době jsme dělali to, co jsme považovali za správné. Já v tuto chvíli nelituji ničeho. Nedokázala bych si se svým svědomím srovnat to, co dělá současná vláda, protože nedá nikomu nic, přestože celá řada podnikatelů je nějak omezených. Ale nechme to zhodnotit historii, podobně jako dnes hodnotíme krizi v letech 2010 až 2012. Ekonomové se shodují, že postup tehdejší vládnoucí koalice nás uvrhl do recese, nyní je vidět, že nám vláda ordinuje stejný recept, myslím, že jednou nám dá historie odpověď, jak se bude tato doba hodnotit," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Alena Schillerová, která potvrdila, že by se ráda jednou vrátila do funkce skutečné ministryně.

Andrej Babiš také ze »stranického klobouku« znovu vytáhl bývalou středočeskou hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (51), je přesvědčen, že by se dokázala prosadit v roli ministryně kultury. Ministrem práce a sociálních věcí by se podle Babiše měl stát Aleš Juchelka (45), který se proslavil jako moderátor hudebního pořadu Medúza. V hnutí ANO jsou přesvědčeni, že dobrým ministrem spravedlnosti by byl Radek Vondráček (48).

"Stínová vláda znamená hodně, znamená to, že jsme vytvořili orgán, který se bude pravidelně scházet a bude hodnotit kroky této vlády. Budeme tyto kroky komentovat a srozumitelně vysvětlovat veřejnosti. Nemyslete si, že to bude vždy jen kritika, pokud s vládou budeme souhlasit, tak ty kroky naopak podpoříme," dodala pro ŽivotvČesku.cz Alena Schillerová. Vláda Petra Fialy získala důvěru 13. ledna, hnutí ANO ale zatím nový kabinet nechválilo.

Stínová vláda Andreje Babiše:

Alena Schillerová – ministryně financí

Karel Havlíček – ministr průmyslu a obchodu

Lubomír Metnar – ministr obrany

Martin Kolovratník – ministr dopravy

Radek Vondráček – ministr spravedlnosti

Julius Špičák – ministr zdravotnictví

Ivo Vondrák – ministr školství, věda a výzkum

Jana M. Vildumetzová – ministryně vnitra

Klára Dostálová – ministryně pro místní rozvoj

Jaroslav Bžoch – ministr zahraničních věcí

Jaroslava P. Jermanová – ministryně kultury

Aleš Juchelka – ministr práce a sociálních věcí

Richard Brabec – ministr životního prostředí

Karel Tureček – ministr zemědělství

Jan Richter – zmocněnec pro sport

Robert Králíček – zmocněnec pro IT a digitalizaci

Patrik Nacher – zmocněnec pro ochranu spotřebitelů

Premiérem stínové vlády je Andrej Babiš

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.