Stoupají počty nakažených, hospitalizovaných a lidí ve vážném stavu. Imunolog Václav Hořejší promluvil o snížené účinnosti respirátorů a očkování
V neděli v Česku přibylo 342 nových případů koronaviru, což je v mezitýdenním srovnání asi o třetinu víc. K tomu ministerstvo zdravotnictví za uplynulý den eviduje stovku podezření na opakovanou nákazu. Hospitalizovaných s potvrzenou nákazou bylo v neděli téměř 700, před týdnem vyžadovalo nemocniční péči asi o 150 pacientů méně. V těžkém stavu je 27 pacientů, zhruba o desítku víc. "Samozřejmě ta čísla jsou vyšší, ale jsou pořád desetkrát až dvacetkrát nižší, než to bylo ve špičkách předcházejících vln," řekl pro ŽivotvČesku.cz imunolog Václav Hořejší (72) a promluvil o tom, pro koho je vhodná druhá posilující dávka.
Denní počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem postupně rostou od začátku června. Za celý minulý týden testy odhalily téměř 16.000 nově nakažených, o týden dřív jich bylo asi o 5000 méně. V pracovních dnech se denní nárůsty nakažených pohybovaly v minulém týdnu zhruba od 2700 do 3200, o víkendu bývají počty nižší, méně se testuje. V neděli laboratoře prozkoumaly kolem 900 PCR testů, počet antigenních byl podobný.
"Ta čísla jsou samozřejmě vyšší, ale jsou pořád desetkrát až dvacetkrát nižší, než to bylo ve špičkách předcházejících vln. Já si myslím, že většina lidí včetně ministerstva tu současnou situaci vidí tak, že riziko, že se člověk nakazí, bude mít těžký průběh nebo na to zemře, je malé. Že je menší než řada jiných rizik, která na sebe bereme. Klasickým příkladem něčeho horšího je, že mnoho lidí dobrovolně kouří, tam to riziko, že to odnesou smrtí, je dvacetiprocentní," řekl pro ŽivotvČesku.cz imunolog Václav Hořejší.
Pozitivita u diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, oproti minulé neděli stoupla ze zhruba 20 na 30 procent. U epidemiologických testů, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, se zvýšila o necelé tři procentní body na 12 procent a u preventivních naopak o téměř procentní bod klesla. Incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel, činí 147. Je nyní nejvyšší od poloviny dubna, před týdnem mělo hodnotu 101.
"Bylo by lepší, kdyby aktuální čísla byla nižší, ale já si myslím, že to ještě bude nějakou dobu jemně stoupat, pak to bude stagnovat na číslech, kdy bude denně umírat dejme tomu deset lidí, nyní je průměr pět lidí. A to je pořád bráno jako celkem přijatelné riziko. Ono se s tím stejně skoro nic nedá dělat, protože kdo měl možnost, je buď očkovaný, nebo je očkovaný i po nemoci, nebo to jen prodělal," popsal Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz, jaký vývoj situace očekává.
Za nárůstem počtu případů během letních měsíců jsou nakažlivější submutace koronavirové varianty omikron. Odborníci očekávají, že letní vlna by mohla koncem července kulminovat. Reálný počet nakažených, o kterých se neví, je podle odhadů několikanásobně vyšší. Právě submutace pak také komplikují i dříve funkčnější užívání ochranných prostředků.
"Současné varianty jsou tak nakažlivé, že respirátory proti tomu chrání zřejmě málo, určitě méně než proti těm předcházejícím a méně infekčním variantám. Vím, že někteří lidé kritizují, že ministerstvo nezavádí aspoň určitá opatření, ale já bych se to tak silně neodvažoval říkat. Opatrně bych řekl, že aspoň ve zdravotnických zařízeních by se respirátory měly nosit," vysvětlil uznávaný profesor imunologie pro ŽivotvČesku.cz, proč podle něj nyní není problém, že respirátory nejsou povinné.
Plně naočkováno proti nemoci covid-19 bylo v Česku přes 6,88 milionu lidí a asi 4,26 milionu lidí dostalo první posilující dávku vakcíny. Od minulého pondělí se lidé mohou nechat očkovat i druhou posilující dávkou, za první týden si pro ni přišlo přes 21.000 lidí. V souladu s doporučením ministerstva zdravotnictví by si pro ni měli chodit lidé z rizikových skupin, s čímž odborník na imunologii souhlasí. Mladí a zdraví lidé si podle něj mohou počkat.
"Já myslím, že by se mělo sledovat doporučení ministerstva zdravotnictví, podle kterého by si druhou posilovací dávku měli dát lidé, kteří jsou z rizikových skupin. U mladých a zdravých lidí je v pořádku, když to odloží, možná se dočkáme nějaké nové generace lepších vakcín. Určitě je to tak, že by se mělo respektovat to doporučení, to znamená, že lidé, co nemají první posilovací dávku, by si ji neprodleně měli jít dát. Ti z rizikových skupin by měli jít na druhou posilovací dávku a neodkládat to. Právě z rizikových skupin pochází nejméně 90 procent těžkých případů," dodal imunolog Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.