Strach syna a bolestná vzpomínka. Maláčová popsala těžký okamžik při sdělování své diagnózy nejbližším

Jana Maláčová, předsedkyně SOCDEM, se o své diagnóze dozvěděla letos v lednu. Než o ní informovala veřejnost, uběhly více než čtyři měsíce. Mnohem těžší pro ni ale bylo oznámit ji rodině a desetiletému synovi Gustavovi. Jak řekla v pořadu Epicentrum, bylo to o to složitější, jelikož synovi nedávno předtím zemřela na rakovinu jedna z jeho bývalých učitelek. Pro ŽivotvČesku.cz promluvila o sdělování vážných diagnóz dětem psycholožka Radana Rovena Štěpánková.
Jana Maláčová přiznala, že zvažovala, jak svým rodičům nemoc oznámit, aby je zbytečně nevystrašila. "Přemýšlela jsem, jak to říct rodičům, abych je nevyděsila," vylíčila okamžiky, které jsou stejně těžké jako přijetí vlastní diagnózy.
Kromě partnera a rodičů musela zvláště citlivým způsobem oznámit svou nemoc i desetiletému synovi Gustavovi, kterého má s exmanželem Alešem Chmelařem. "Vysvětlila jsem, co se děje a že je to v pořádku, že budu v pořádku. Maminka spolužáka čelí podobné diagnóze, takže on už trošku tušil. Zároveň jsme byli ve složité situaci, že pár dní předtím jedna z jeho bývalých paní učitelek zemřela na rakovinu," prozradila v pořadu Epicentrum Maláčová detaily smutné situace, se kterou se musel malý hoch vypořádat.
Jelikož politička, jež podstupuje chemoterapie, se už na začátku rozhodla se zákeřnou nemocí bojovat, změnila svůj životní styl od základů. Každý den se snaží nachodit 12 tisíc kroků, chodí brzy spát, cvičí jógu, zdravě jí a naučila se pracovat se svými emocemi.
Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila psycholožku Radanu Rovenu Štěpánkovou s dotazem, jakým způsobem by měli rodiče přistupovat k oznámení vážných diagnóz svým dětem.
"Sdělovat dítěti vážnou diagnózu, jako je rakovina rodiče, je velmi náročný úkol. Důležité je být upřímný, ale přiměřený věku dítěte. Děti vnímají atmosféru doma velmi silně a často vycítí, že se »něco děje«, i když jim to nikdo přímo neřekne. Tím, že s nimi mluvíme otevřeně, ale klidně, pomáháme zmírnit jejich nejistotu a úzkost. Je důležité ujistit je, že o ně bude postaráno a že se mohou kdykoliv ptát nebo mluvit o svých emocích. Vysvětlení by mělo být srozumitelné, bez zbytečného strašení, ale zároveň bez zlehčování. Klíčové je také to, aby dítě vědělo, že žádným způsobem za nemoc nemůže. Dlouhodobě pomáhá otevřená komunikace, stabilita a blízkost," sdělila pro ŽivotvČesku.cz zkušená psycholožka.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.