Strašení podzimní vlnou není seriózní. Roman Šmucler odhadl, kdy skončí koronavirová epidemie

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Showpix.cz

Respektovaný lékař a bývalý člen Ústředního krizového štábu Roman Šmucler (51) je přesvědčen, že konec epidemie koronaviru závisí na tom, jak se v Česku stihne proočkovat nejstarší část populace. Jak budou vypadat podzimní měsíce, je podle prezidenta České stomatologické komory předčasné odhadovat. "Když někdo říká, že na podzim přijde nějaká strašlivá vlna, tak je to věštění," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler.

Všechny důležité statistiky ministerstva zdravotnictví ukazují, že epidemie zpomaluje. Počty potvrzených případů onemocnění v České republice v posledních dvou týdnech klesají. V pondělí testy prokázaly 8167 případů covidu, o 2500 méně než před týdnem.

K úternímu ránu bylo podle dat ministerstva zdravotnictví volných 12 procent lůžek na ARO a jednotkách intenzivní péče (JIP), z toho pro pacienty s covidem bylo volných 133 míst. Standardních lůžek s kyslíkem je pro nakažené k dispozici přes 800. Reprodukční číslo mírně kleslo z 0,857 na 0,853, což je jeho nejnižší hodnota od letošního 21. ledna. Od začátku epidemie v Česku v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo více než 25 tisíc lidí.

Pozitivní trend vnímá také lékař a bývalý člen Ústředního krizového štábu Roman Šmucler. Je ale podle něj otázkou, jakými čísly se bude řídit vláda při rozvolňování. Prezident České stomatologické komory zároveň řekl, že není možné předvídat, jak budou vypadat podzimní měsíce.

"K podzimu nikdo na světě nemá data. Ti, kteří věští o podzimu, nejsou moc seriózní. Je otázkou, zda se stihneme do léta proočkovat. Pokud se stihneme proočkovat z nějakého vysokého procenta, tak by ten podzim už mohl být v pohodě. Zejména jde o to, jak budou proočkováni ti, kterým hrozí nějaká nemoc. Musíme vzít v úvahu, jaké bude pak politické rozhodnutí. Jestli se politici budou řídit tím, že nemocnice asi už nebudou plné plné starých lidí, ale budou dělat restrikce na základě každého pozitivního PCR testu. To je ale politická otázka. Ale podle všech znalostí, které máme o medicíně, tak jestli proočkujeme staré lidi a ohrožené lidi do léta, tak by podzim měl být lepší," řekl Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz.

Antigenní testy, které vláda nakoupila pro testování ve školách, nemají podle odborníků do...

"Když někdo říká, že na podzim přijde nějaká strašlivá vlna, tak je to věštění. To by pak zase někdo jiný mohl říkat, že přijde nějaký nový vir. Pravděpodobnost strašlivé podzimní vlny covidu je poměrně malá. Otázkou ale je, co a při jaké hladině se otevře, to je opravdu politické rozhodnutí. Podle všech světových grafů to ale vypadá, že čísla do května rychle spadnou," dodal uznávaný odborník pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.