Reklama:

Střet Roberta Šlachty s dramaturgem ČT Markem Wollnerem: Jeho "vyhrožování" mě nijak nezastraší, říká exšéf ÚOOZ

Bývalý elitní policista Robert Šlachta chce kauzu ČT řešit přímo s generálním ředitelem televize Petrem Dvořákem.
Bývalý elitní policista Robert Šlachta chce kauzu ČT řešit přímo s generálním ředitelem televize Petrem Dvořákem.
Foto: Se svolením Roberta Šlachty
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 7. 2022

Českem rezonují korupční aféry, které se úzce dotýkají politického hnutí STAN, jednoho ze členů vládní pětikoalice. Kauza Dozimetr spojená s Petrem Hlubučkem (48) však policejním zásahem na pražském dopravním podniku neskončila. Podle prohlášení bývalého ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a šéfa Přísahy Roberta Šlachty (50) měla sehrát roli také Česká televize. V rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz promluvil otevřeně o střetu s dramaturgem ČT Markem Wollnerem (55), který nazval někdejšího elitního policistu lhářem a zmínil žalobu.

Reklama:

Pane Šlachto, v polovině června Českem otřásla korupční kauza Dozimetr. Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahovali také v pražském dopravním podniku a došlo k zatčení Petra Hlubučka, zástupce STAN – hnutí, které je součástí vládní pětikoalice. V minulém týdnu jste promluvil o dalších aférách ohledně pražské Palmovky a městské části Lysolaje, kde byl donedávna starostou právě Petr Hlubuček. Jak jste se k materiálům dostal?

Reklama:

Kauza Lysolaje sloužila k tomu, aby se ukázalo, kde začala spolupráce pana Hlubučka s developerem Kamilem Hoštákem. Nakonec vyústila v milionový podvod právě na Palmovce. Do rukou se mi dostala složka materiálů, kde jsou evidované aféry ohledně Lysolají i Palmovky. Vypsal jsem si body, které jsou snadno ověřitelné, protože jde o veřejně dostupné informace. Hlubuček dostal na svou žádost, jakožto starosta městské části Lysolaje, od hlavního města Prahy pozemky na výstavbu domova pro seniory a sociální bydlení pro potřebné. A výsledek Hlubučkovy rádoby bohulibé myšlenky? S pomocí developera Hošťáka se jim podařilo obrat Prahu o stovky milionů korun a na pozemcích vznikla vilová čtvrť. Oba na tom pořádně vydělali. Roli v tom sehrálo vícero věcí – manipulace s veřejnými zakázkami, zneužívání vlivu, dosazování do vlastních řad a také zmanipulovaný posudek. Jednoduše loupež za bílého dne. Materiály jsem předal soudnímu znalci, který na základě obsažených informací vypočítal ztrátu pro daňové poplatníky v řádu stovek milionů. Na tento prodej pozemků jsem následně podal trestní oznámení, ani na minutu jsem nezaváhal.

Rozumím. Takže vše mělo začít Petrem Hlubučkem a Lysolajemi, pokračovalo Palmovkou a podle čísel, které uveřejnilo Vaše hnutí Přísaha, mělo skončit celkovou částkou 392 milionů korun. Ale pokud se dostaneme k nejaktuálnější kauze týkající se zapojení České televize, o které jste promluvil do médií. Jak v tom podle vás měla figurovat ČT?

Reportéři ČT v rámci stejnojmenného pořadu připravovali o panu Hlubučkovi reportáž už na konci roku 2019, ale diváci se jí ze »záhadných« důvodů nedočkali. V roce 2020 obdržel generální ředitel ČT Petr Dvořák a všichni radní dopis, který reagoval na zmíněnou »stopku« pořadu. Detailně popisuje celou kauzu a také její zastavení. Jsem názoru, že jsme tímto způsobem přišli o další stovky milionů promrhaných z veřejných peněz. Už před dvěma lety v době realizace reportáže totiž kauzy kolem Petra Hlubučka ukazovaly na organizovaný zločin politiků, podnikatelů a pražského dopravního podniku.

Naznačujete tím tedy nějaké utajování shromážděných informací, které se měly objevit v rámci investigativní reportáže. Nicméně vaše veřejné vystoupení, kde jste promluvil o České televizi, přirozeně nezůstalo bez odezvy. Dramaturg pořadu Marek Wollner vás neváhal nazvat lhářem a uvedl, že vám sice nevyhrožuje, ale je připraven uvážit podání žaloby.

Pan Wollner shazuje vinu na všechny kolem sebe, ale jako kvalitní novinář by měl ze získaných informací poznat, že se jedná o zcela zásadní kauzu. Zajímalo by mě, jestli ty materiály vůbec četl stejně jako scénář. Dostává plat z peněz občanů a měl by přistupovat zodpovědně k tomu, aby se připravované reportáže dotahovaly do konce. On má být mentorem svého týmu, ale k tomu by potřeboval mít přehled o materiálech, s nimiž se pracuje. Pan Wollner ani jeho »vyhrožování« mě nijak nezastraší. Není to v žádném případě kauza o Robertu Šlachtovi, ale o nehorázném mrhání financí občanů a přístupu, který Česká televize dlouhodobě zaujímá.

Téma korupce měla Přísaha poměrně podrobně řešeno ve svém volebním programu a jak vidíme, v posledních týdnech se postupně odkrývá, co se tady v posledních letech vlastně dělo. Bezohlednost, organizovaný zločin, úplatkářství a zametání stamilionových korupčních kauz pod stůl. Z peněz občanů, kteří v současné době bez pomoci vlády neví, jak zaplatí bydlení, energie, potraviny nebo PHM – je to nehoráznost. Nezajímají mě »povídačky« pana Wollnera. Za klíčovou osobu považuji generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, od kterého požaduji vysvětlení. Krom jiných obdržel také on dopis, který jednoduše ignoroval a vůbec ho nezajímalo, proč se reportáž nedodělala a neodvysílala. Upozorňuji, že korespondenci dostal už na přelomu roku 2019-2020 a nic neudělal, k dané situaci nezaujal žádný postoj. Ke zveřejnění reportáže chyběl v podstatě jen »střípek«, jak uvedl sám pan Wollner.

Máte nějakou teorii, proč se pořad nakonec neodvysílal? Přeci jenom šlo o pětiměsíční práci televizního týmu v čele s reportérkou Markétou Dobiášovou, která sama na sociálních sítích zmínila mimo jiné obrovské tlaky organizované skupiny kolem pana Hlubučka nebo bývalých novinářů »ve službách STANu«.

Když někdo řešil hnutí Přísaha, naše fungování, financování nebo mě nazývali »Béčkem Babiše«, tak se nikdo neptal na žádné důkazní materiály. Jiné investigativní reportáže televize dokončila a odvysílala, ale o panu Hlubučkovi nakonec ne? A jak jste sama zmínila, po pěti měsících práce! Zajímalo by mě, jestli tím »střípkem« nebyli někteří ze zaměstnanců České televize. V té souvislosti mě napadá například paní Světlana Witowská, v té době manželka ředitele dopravního podniku.

Kauzy Lysolaje a Palmovka jste završil trestním oznámením, které jste podal. Poté jste přišel s materiály o třetí aféře spojené s ČT, čímž jste rozvířil už tak »neklidné vody« nejen na politické scéně. Prostřednictvím Twitteru vás třeba pan Miroslav Kalousek, bývalý ministr financí, označil za darebáka. Reagoval mimochodem na fotku Marka Wollnera sedícího vedle Petra Hlubučka, kterou jste zveřejnil.

Z toho si vážně nic nedělám, je to pro mě spíše vyznamenání (směje se). Zrovna pan Kalousek je člověk, který po sobě svým působením ve vládě zanechal takovou spoušť, že jsme se z ní vzpamatovávali roky. Jsem zvyklý, že jsem Kalouskovi a jemu podobným nepohodlný. Jeho výroky mě nepřekvapují. Ale v České republice se už krade v podstatě přímo před očima a když jezdím mezi lidi a řeším s nimi současné dění, vnímám jejich obavy a také velké naštvání, které neustále narůstá. Některé věci už zašly příliš daleko a musí se k nim přistupovat tvrdě, protože jinak bude korupce viníkům procházet a rozkrádání se bude dál jen »vymlčovat«.

Na závěr se vás musím zeptat, jaké máte ohledně kauzy České televize plány. Pokud jste se pustil do aféry takových rozměrů, musíte mít nějaké cíle a očekávání.

U nás se nastavilo nepsané pravidlo, že se velkých hráčů všichni bojí. Ať už jde o ČEZ nebo právě Českou televizi. Ale to považuji za největší chybu, protože tímto způsobem bychom si nechali líbit úplně všechno. Je potřeba ukázat, že zákony platí plošně pro všechny a vliv a moc nejsou důvodem k tomu, aby se nad tím mávlo rukou. Jsme v ekonomické krizi, dotýká se nás válka na Ukrajině a naše vláda po volbách neudělala pro lidi vůbec nic. A stovky milionů létají vzduchem, jako by se nic nestalo. Cílem Přísahy je, aby dovedla k odpovědnosti ty, kteří se tady podíleli na organizovaném zločinu, kradli nebo vědomě přehlíželi okrádání lidí.


Kdo je Robert Šlachta:

  • V letech 1995 až 2007 zastával post vedoucího brněnské expozitury Národní protidrogové centrály.
  • Od roku 2008 do roku 2016 působil ve funkci ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, před ním ÚOOZ vedl bývalý ministr vnitra Jan Kubice (68).
  • V letech 2016 až 2019 byl zaměstnán u Celní správy České republiky, o tři roky později v listopadu odešel do civilu.
  • V lednu loňského roku založil občanské hnutí Přísaha, které v parlamentních volbách 2021 získalo 4,68 procent, v přepočtu 251 562 voličských hlasů. V současné době bude kandidovovat v komunálních volbách.
  • Vydal dvě úspěšné knihy – Třicet let pod přísahou z roku 2020 a o rok později další s názvem Čas na odvahu - Příběh vzniku hnutí Přísaha.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: