Střet vlaků na Domažlicku si vyžádal tři životy. První fáze je šok, říká psycholog o stavu cestujících. Popsal, co následuje

Srážka vlaků na Domažlicku
Srážka vlaků na Domažlicku
Foto: HZS Plzeňského kraje
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 8. 2021

Krátce po osmé hodině ranní došlo u obce Milavče na Domažlicku ke střetu dvou vlaků. Nehoda si vyžádala tři oběti na životech a desítky zraněných, z nichž několik osob je ve vážném stavu. Ministr dopravy Karel Havlíček (51) uvedl, že jeden ze strojvedoucích projel na červenou. Cestující podle psychologa prožívají šok, který by měl do 6 hodin od nehody odeznít. "Potom začíná to, čemu se říká poruchy přizpůsobení. Člověk se musí smířit s tím, co zažil, například o tom intenzivně povídá na všechny směry," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný psycholog Jeroným Klimeš (54) a popsal, čím jsou lidé v šoku odlišní od běžného stavu.

O nehodě na oficiálních webových stránkách informovaly České dráhy a na místo dorazily všechny složky integrovaného záchranného systému. Zemřeli oba strojvedoucí a jedna z cestujících, další desítky pasažérů jsou zraněné. Lehce zranění a nezranění lidé našli zázemí v obecním kulturním domě. Taková událost vyvolá v lidech šok, ze kterého se vzpamatují až po hodinách a který může zásadně změnit jejich chování.

"Klasické prožívání lidí je šokové. První fáze je šok, kdy se u člověka odpojí city od rozumu a složky člověka se začínají rozpadat. U některých lidí jsou dominantní city, to znamená, že ovládnou chování a člověk se chová jako šílenec, zmateně pobíhá. Takoví lidé jsou nápadní a není s nimi problém. Pak je druhá skupina lidí, které v šoku ovládne racionální myšlení. Začnou se chovat jako stroje, vypadají, že jsou v klidu, ale chovají se nelogicky," řekl pro ŽivotvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš.

Osoby, u kterých v šokovém stavu dominuje rozum, lze rozpoznat až po delším pozorování. "Uvedu příklad. Chlap řeže dříví na cirkulárce a najednou si usekne prst. Kdybyste ho pozorovali přes plot, tak máte pocit, že se nic nestalo. On se ohne, vyndá prst z pilin, ofoukne ho a jde do dílny. Tam si vyndá vteřinové lepidlo a zkusí ten prst přilepit zpátky. Právě z toho nelogického chování vám dojde, že ten člověk není v normálním stavu, ale ve stavu šoku," vysvětlil Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz, jak se v šoku chovají lidé, které ovládá rozum.

Ministryně financí Alena Schillerová (57) je považována za ženu, která velmi pečuje o svůj...

Cestující posléze čeká proces smíření, který může být u každého jednotlivce jiný. "Když šoková fáze odezní, což bývá během 3 až 6 hodin po události, tak potom začíná to, čemu se říká poruchy přizpůsobení. Člověk se musí smířit s tím, co zažil, například o tom intenzivně povídá na všechny směry. Lidé se ale vyrovnávají různými způsoby, například malíři kreslí, básníci skládají básně," dodal renomovaný psycholog pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu