Střet vlaků na Domažlicku si vyžádal tři životy. První fáze je šok, říká psycholog o stavu cestujících. Popsal, co následuje

Srážka vlaků na Domažlicku
Srážka vlaků na Domažlicku
Foto: HZS Plzeňského kraje
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 8. 2021

Krátce po osmé hodině ranní došlo u obce Milavče na Domažlicku ke střetu dvou vlaků. Nehoda si vyžádala tři oběti na životech a desítky zraněných, z nichž několik osob je ve vážném stavu. Ministr dopravy Karel Havlíček (51) uvedl, že jeden ze strojvedoucích projel na červenou. Cestující podle psychologa prožívají šok, který by měl do 6 hodin od nehody odeznít. "Potom začíná to, čemu se říká poruchy přizpůsobení. Člověk se musí smířit s tím, co zažil, například o tom intenzivně povídá na všechny směry," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný psycholog Jeroným Klimeš (54) a popsal, čím jsou lidé v šoku odlišní od běžného stavu.

O nehodě na oficiálních webových stránkách informovaly České dráhy a na místo dorazily všechny složky integrovaného záchranného systému. Zemřeli oba strojvedoucí a jedna z cestujících, další desítky pasažérů jsou zraněné. Lehce zranění a nezranění lidé našli zázemí v obecním kulturním domě. Taková událost vyvolá v lidech šok, ze kterého se vzpamatují až po hodinách a který může zásadně změnit jejich chování.

"Klasické prožívání lidí je šokové. První fáze je šok, kdy se u člověka odpojí city od rozumu a složky člověka se začínají rozpadat. U některých lidí jsou dominantní city, to znamená, že ovládnou chování a člověk se chová jako šílenec, zmateně pobíhá. Takoví lidé jsou nápadní a není s nimi problém. Pak je druhá skupina lidí, které v šoku ovládne racionální myšlení. Začnou se chovat jako stroje, vypadají, že jsou v klidu, ale chovají se nelogicky," řekl pro ŽivotvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš.

Osoby, u kterých v šokovém stavu dominuje rozum, lze rozpoznat až po delším pozorování. "Uvedu příklad. Chlap řeže dříví na cirkulárce a najednou si usekne prst. Kdybyste ho pozorovali přes plot, tak máte pocit, že se nic nestalo. On se ohne, vyndá prst z pilin, ofoukne ho a jde do dílny. Tam si vyndá vteřinové lepidlo a zkusí ten prst přilepit zpátky. Právě z toho nelogického chování vám dojde, že ten člověk není v normálním stavu, ale ve stavu šoku," vysvětlil Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz, jak se v šoku chovají lidé, které ovládá rozum.

Cestující posléze čeká proces smíření, který může být u každého jednotlivce jiný. "Když šoková fáze odezní, což bývá během 3 až 6 hodin po události, tak potom začíná to, čemu se říká poruchy přizpůsobení. Člověk se musí smířit s tím, co zažil, například o tom intenzivně povídá na všechny směry. Lidé se ale vyrovnávají různými způsoby, například malíři kreslí, básníci skládají básně," dodal renomovaný psycholog pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.