Střídavá péče v praxi: Agáta popsala, jak roční Rozárka zvládá odloučení od matky

Agáta Hanychová
Agáta Hanychová
Foto: Profimedia
Alena Šindelářová | redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 6. 2024

V polovině května soud takzvaně přiklepl střídavou péči podnikateli Jaromírovi Soukupovi, o kterou od rozchodu s Agátou Hanychovou usiloval. Dceru Rozárku tak bude mít v péči i tři noci po sobě jednou za čtrnáct dní. I když se v médiích mluvilo o střídavé péči, Agáta ji v jednom ze svých podcastů označila za asymetrickou, což uvedla i soudkyně. Střídání domova takzvaně naostro bude probíhat u Rozárky až za několik týdnů, nyní se oba rodiče snaží holčičku na změnu režimu připravovat. Bývalá modelka ve svém podcastu popsala, jak roční dcerka odloučení od matky zvládá. O střídavé péči u malých dětí promluvil pro ŽivotvČesku.cz renomovaný psycholog.

Agáta Hanychová se snaží společně s bývalým partnerem Jaromírem Soukupem připravit svou dceru na novou situaci, která začne platit po letních prázdninách. Holčičku bude mít podle rozhodnutí soudu Jaromír Soukup více než doposud.

To, jak roční holčička zvládá odloučení od matky, Agáta popsala v podcastovém povídání s Ornellou Koktovou. Jedna z otázek od fanoušků totiž zněla, jak Rozárka snáší »střídavku«.

"Tak Rozárka neumí mluvit, takže nevím, ale od té doby, co chodí k otci, protože to není střídavka, ale je to navštěvování otce, tak potom, když se vrátí domů, tak se jí nemůže nikdo dotknout. Je na mně absolutně závislá, nemůžu si ani dojít na záchod, " popsala influencerka s tím, že kromě ní snese Rozárka z celé rodiny vedle sebe jenom sestru Miu a babičku Veroniku Žilkovou.

"U Mii asi cítí, že s ní nemůže zůstat sama, takže se nemůžu vzdálit. Žádný jiný dítě na mně nebylo tak závislý... ani kočár nemůže nikdo vést, takhle se to na ni podepsalo," uvedla otevřeně Agáta.

Střídavou péči v nízkém věku absolutně nedoporučuje psycholog Jeroným Klimeš, který pro ŽivotvČesku.cz popsal důvody, proč není »střídavka« pro malé děti vhodná.

"Do školkového věku (3 až 3,5 roku) je střídavá výchova zcela nevhodná, protože batole nemá představu o čase a střídání chápe jako osiření. Jev, který děti poznamenává do dospělosti, je separační reakce (reakce dítěte na odtržení od matky či primárního rodiče). To je jedna ze dvou základních reakcí dítěte na osiření. Batoleti totiž nevysvětlíte, že maminku zase uvidí za tři dny, protože děti až okolo pěti let teprve začínají chápat, co je to »odpoledne«. Jakmile odškubnete batole od matky, uděláte z něho psychicky sirotka," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Klimeš a dodal, jak se může separace projevit v dospělosti.

"Když se to v rámci střídavé výchovy zopakuje padesátkrát za rok, tak s velkou pravděpodobností z toho dítěte vyroste patologický žárlivec. Protože žárlivecká reakce je dospělá podoba dětské separační reakce," popsal odborník, proč by se ke střídavé péči u malých dětí rozhodně nepřikláněl.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.