Reklama:

Subvarianty BA.4 a BA.5 odolávají protilátkám z očkování i nemoci, uvádí studie. Epidemiolog Roman Prymula promluvil o nové vakcinaci

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 6. 2022

Subvarianty omikronu BA.4 a BA.5 jsou odolnější proti protilátkám vyvinutým u lidí, kteří prodělali covid-19 nebo proti němu byli plně očkováni a nechali si dát i posilovací dávku. Vyplývá to z nového výzkumu lékařské fakulty Harvardovy univerzity, o němž dnes informovala zpravodajská stanice CNN. Ohledně očkování proti koronavirové infekci, jejíž vzedmutí odborníci očekávají během podzimního období, promluvil pro ŽivotvČesku.cz na dotaz epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula (58).

Reklama:

Přesto se ale očekává, že dosud poskytované očkování chrání proti vážnému průběhu onemocnění. Výrobci vakcín pracují na nových látkách, které mají vyvolat silnější imunitní odpověď u nových variant koronaviru.

"Určitě je nezpochybnitelné, že očkování mělo význam zejména tam, kde vedlo k předcházení závažným formám onemocnění, hospitalizacím a úmrtím. To je skutečně nezpochybnitelné, pro to jsou exaktní čísla. Na druhou stranu je vidět, že očkování nemá dlouhodobý efekt, tak jak se na počátku uvažovalo. Proti nákaze jde o poměrně krátkodobý proces někde mezi dvěma až třemi měsíci, proti těžším formám onemocnění je efekt podstatně dlouhodobější - někde okolo osmi až deseti měsíců. Z toho vyplývá, že budeme muset řešit v poměrně krátké době, jakým způsobem se postavit k celkové očkovací strategii," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz odbornou veřejností uznávaný epidemiolog Roman Prymula.

Reklama:

Autor nové studie Dan Barouch sdělil, že se v případě nákaz subvariantami BA.4 a BA.5 prokázala třikrát nižší ochrana protilátkami získanými očkováním a proděláním infekce, než tomu bylo u subvariant BA.1 a BA.2.

"Výsledky naznačují, že tyto nové subvarianty omikronu pravděpodobně způsobí nárůst infekce v dobře proočkované populaci a mezi lidmi s přirozenou imunitou proti BA.1 a BA.2. Přesto je ale pravděpodobné, že imunita získaná očkováním poskytne značnou ochranu proti vážnému onemocnění při nákaze subvariantami BA.4 a BA.5," napsal Barouch ve studii, kterou otiskl tento týden odborný časopis New England Journal of Medicine.

Harvardská studie tak potvrzuje předchozí výsledky z výzkumu Columbijské univerzity. Její autoři dospěli k závěru, že subvarianty BA.4 a BA.5 odolají protilátkám u jedinců s dokončeným očkováním a posilující dávkou, což by znamenalo zvýšení rizika onemocnění u naočkované populace.

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) odhaduje, že protilátky proti koronaviru, který způsobuje onemocnění covid-19, má více než 94 procent Američanů starších 16 let a získali je buď z očkování, proděláním infekce nebo obojím.

Ohledně očkování pro nadcházející podzimní sezonu uvedl Roman Prymula, že je důležité, aby došlo k aplikaci třetí dávky u lidí, kteří ji doposud nemají. "Tam, kde lidé neměli třetí dávku, je nezbytné třetí dávku aplikovat. U čtvrtých dávek je doporučení zatím takové, aby to byli lidé, kteří jsou v riziku z hlediska svého základního onemocnění. Jsou to osoby nad šedesát let věku, pak tam patří zdravotníci a u všech ostatních kategorií je to záležitost už doporučovaná. A budeme čekat, jak v dohledné době tady bude registrace nových vakcín, které budou pokrývat lépe varianty omikron, než původní typy preparátů, které tady máme. Zatím prvotní signály jsou takové, že by to mělo být někdy na přelomu září až října," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.

Na BA.4 a BA.5 připadlo minulý týden v USA 35 procent nových případů nákazy koronavirem, o týden dříve to bylo 29 procent. Obě subvarianty se označují za nejrychleji se šířící ze všech dosavadních. Očekává se, že v USA, Británii a zbytku Evropy budou v příštích týdnech převládat.

V ČR tvoří nyní subvarianty omikronu BA.4 a BA.5 více než polovinu případů koronaviru. V Portugalsku je to 75 procent případů, v Británii polovina a v Izraeli asi 42 procent. V ČR počty nových případů covidu-19 klesaly od začátku března, znovu stoupat začaly na přelomu května a června.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: