Super tropické vedro zasáhne Česko. Rtuť teploměru ukáže 38 °C. Světová meteorologická organizace varuje, že vysoké teploty budou častější a intenzivnější

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 6. 2022

Řada evropských zemí zažije o víkendu zřejmě nejteplejší den od začátku roku. Může za to vlna vedra, která z Iberského poloostrova postupuje dále na východ. V řade zemí tak teploty vystoupají na hodnoty, které jsou obvyklé v červenci či srpnu. "O víkendu bude do Česka proudit velmi teplý vzduch od jihozápadu až jihu původem z Afriky. Do Čech přinese až super tropické teploty, které se v sobotu budou zastavovat na 35 °C, v neděli na 38 °C. Padat budou četné teplotní rekordy," uvedla pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová s tím, že nejvyšší červnová teplota 38,9 °C byla naměřena v Doksanech v roce 2019.

Pro sobotu je teplotní rekord z pražského Klementina z loňského roku 2021 – teplota tam 18. června vystoupila na 33,9 °C, pro neděli 19. června je z roku 2013, kdy meteorologové naměřili 34,4 °C.

"Teplotní rekordy budou padat zejména v Čechách. Jak v sobotu, tak v neděli bude chladněji na Moravě a ve Slezsku – tam se budou teploty pohybovat kolem 30 °C. Zatímco v sobotu bude převládat jasno nebo polojasno, v neděli se během pozdního odpoledne a večera mohou na severozápadě území ojediněle vyskytnout přeháňky nebo bouřky. Ochlazení přinese pondělí. Ale pozor, počátek příštího týdne bude opět bohatý na bouřky – ty budou ojediněle i silné v doprovodu nebezpečných meteorologických jevů," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová předpověď na víkend a začátek nového týdne.

Vlna veder ze severní Afriky dorazila na Iberský poloostrov v neděli a meteorologové ji považují zatím za předčasnou. Podle Světové meteorologické organizace (WMO) však budou brzké vlny veder kvůli globálním změnám klimatu čím dál častější a také intenzivnější. "To co zažíváme nyní je bohužel jen ochutnávkou budoucnosti," uvedla mluvčí organizaci Clare Nullisová. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.