Svědectví z bytu Dominika Feriho. Známý novinář a spolubydlící popsal, jak soužití s mladým politikem probíhalo

Dominik Feri a Jan Palička
Dominik Feri a Jan Palička
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 5. 2021

Mladý politik a právník Dominik Feri (24) čelí obvinění, že si vynucoval pohlavní styk na několika ženách. K násilnému chování podle některých svědectví mělo docházet také v pražském bytě, kde s ním bydleli novinář Jan Palička a marketér Michal Skřivan. Právě Jan Palička se veřejně vyslovil k tomu, jak vnímá bydlení s nadějným politikem. "Co jsem chtěl sdělit, jsem sdělil na svém Facebooku. Více k tomu nemám," řekl Jan Palička pro ŽivotvČesku.cz a odkázal na profil na sociální síti. "Během toho roku a půl se na tom bytě žádné orgie neodehrávaly," uvedl Jan Palička.

Dominik Feri odešel z politiky a je velkou otázkou, zda se do ní někdy vrátí. Proti článkům novinářů Deníku N a webu Alarm se chce bránit soudní cestou, ale ti jsou přesvědčení, že disponují svědectvím téměř třiceti žen a dívek, která dokládají, že Feri se k ženám choval násilně a z pozice moci si vynucoval pohlavní styk. Chování muže, který měl být jednou z hlavních tváří TOP 09 v podzimních volbách, se v současnosti zabývá policie.

Dominik Feri vystoupil zároveň z politické strany TOP 09. Uvedl to v tiskové zprávě mluvčí strany Vladan Vaněk. Strana ho v pátek dopoledne vyzvala k přerušení členství v souvislosti s informacemi o tom, že údajně sexuálně obtěžoval několik žen. Chování, ze kterého ženy Feriho obviňují, se údajně odehrálo v době jeho studií na Právnické fakultě UK. Studoval tam mezi lety 2015 a 2020.

Na svém facebookovém profilu na celou kauzu reagoval také novinář Jan Palička, který Ferim jeden čas bydlel ve studentském bytě a ozval se proti tomu, aby byl s kauzou jakkoliv spojován. K věci, která v současnosti silně rezonuje společností, uvedl, že chce reagovat na zprávy, které mu chodí a ve kterých je dotazován, co ví o případu, jenž výrazně ovlivňuje předvolební kampaň a rozproudil otázku kolem postavení žen v české společnosti.

"Vzhledem k tomu, že mi často chodí dotazy, co se tam dělo a čtu si o tom, že jsem se na tom určitě taky podílel, tak už mě to poměrně otravuje a tímto bych to rád uzavřel. Během toho roku a půl se na tom bytě žádné orgie neodehrávaly. Já tam mimochodem bydlel s přítelkyní, kde kdyby k nějakému sexuálnímu násilí nedej bože došlo, tak pokud bych nebyl první já, tak to bude ona, kdo dotyčného zpacifikuje a nenechá to tak. Jenže ono k ničemu takovému v naší přítomnosti nedošlo. Na tom bytě bylo mezi pokoji víceméně všechno slyšet, i z oné koupelny, takže nevšimnout si toho je prakticky vyloučeno. Navíc nejen v tom bytě, sousedi o patro níž poměrně pravidelně prudili, i když jsme si nahlas pouštěli televizi nebo muziku. Ani v té době ani teď poslední rok, co se zase s Dominikem vídáme, když jsem s ním byl, tak se žádných sexuálních násilností nedopouštěl. Zda se tak dělo v mé nepřítomnosti, nechám na posouzení policie," sdělil Jan Palička.

Pro redakci ŽivotvČesku.cz novinář dále uvedl, že veškeré vyjádření dal na svůj Facebook a nyní bude sledovat práci policie.

Dominik Feri dále v reakci na obvinění odmítl, že by se dopustil sexuálního násilí. Omluvil se ale za »nevhodné« či »nepatřičné« chování v některých situacích.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.