Svět jde po Číně. Zvýšený počet přiznaných obětí je výsledkem tlaku úřadů

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 4. 2020

Výrazné zvýšení počtu obětí COVID-19 v Číně je výsledkem snahy úřadů zdokumentovat všechny případy. Podobnou revizi časem udělají i jiné země světa. Na tiskové konferenci Světové zdravotnické organizace (WHO) to dnes řekla epidemioložka Maria van Kerkhoveová.

Do statistik obětí nákazy koronavirem se v pátek černým písmem zapsala Čína poté, co město Wu-chan opravilo bilanci úmrtí ze začátku roku a doplnilo do ní dodatečně 1290 mrtvých. Epidemie nemoci COVID-19 je v tuto chvíli v zemi na ústupu, na rozdíl od Evropy a USA.

Rozdíl ve Wu-chanu podle agentury Nová Čína vznikl, když na počátku nákazy zdravotnický personál přetížený náporem pacientů nezvládal údaje hlásit úřadům. Podezření, že v Číně a zvláště ve Wu-chanu je ve skutečnosti více případů, než úřady uvádějí, se ozývala z různých stran, třeba od amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten začátkem dubna řekl, že čínské statistiky jsou podhodnocené.

Podle zástupkyně WHO van Kerkhoveové je revize výsledkem čínské "snahy nenechat žádný případ nezdokumentovaný". Místní úřady podle ní prošly data z pohřebních ústavů, pečovatelských domů, nemocnic a věznic a přezkoumaly také úmrtí lidí, kteří zemřeli doma.

Tajné služby mají jasno

Paradoxem v těžké situaci, kterou Trump ještě nedávno podceňoval, je skutečnost, že ke stejným závěrům došly podle agentury Bloomberg i americké tajné služby.

https://zivotvcesku.cz/cina-uvolnila-nove-informace-obeti-koronaviru-vzrostl-o-1290-mrtvych/

Evropský parlament dnes schválil balíček návrhů pomoci zdravotnictví a ekonomikám postiženým koronavirem. Europoslanci hlasující na dálku výraznou většinou podpořili desítku úprav unijních norem umožňujících pružné využití fondů Evropské unie v současné krizi.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.