Reklama:

Svět je na hraně globálního střetu, říká šéf BIS Koudelka. Vidím to trochu jinak, reaguje Šándor

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 7. 2024

Bezpečnostní situace ve světě je mimořádně vážná, což se promítá v řadě oblastí i do dění v Česku. Ke 30. výročí vzniku Bezpečnostní informační služby (BIS) to uvedl její ředitel Michal Koudelka. Svět je podle něho ve varu a nebezpečně se pohybuje na hraně globálního střetu. BIS v této situaci bude i nadále dělat maximum, aby přispěla k ochraně ČR a jejích občanů, dodal. Pro ŽivotvČesku.cz v kontrastu slov Koudelky zareagoval bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor s tím, že situace ve světě jeho pohledem není ideální, ale ne zcela tak dramatická, že by se svět nacházel na hraně globálního střetu.

Reklama:

Koudelka jako současné hrozby zmínil ohrožení Evropy ruským imperialismem, sabotáže či zpravodajské operace Ruska, Číny a Íránu. Řadí mezi ně i nepřátelskou propagandu, migraci, hrozbu islámského terorismu, nárůst především pravicového extremismu, nelegální obchod se zbraněmi, kybernetické útoky či možné zneužití umělé inteligence.

Současná BIS vznikla 30. července 1994. Koudelka dále řekl, že služba za tři dekády ušla obrovský kus cesty. "Od těžkých začátků, kdy jsme se všechno teprve učili, přes zásadní pomoc našich zahraničních partnerů s výcvikem až po současnou silnou, sebevědomou a doma i v zahraničí respektovanou zpravodajskou službu," uvedl. Kontrarozvědka podle něj stojí na vysoce kvalifikovaných a morálně silných lidech, kteří každý den tvrdě pracují, aby ČR byla stále mezi nejbezpečnějšími státy Evropy a světa.

Reklama:

Bezpečnostní situaci ve světě považuje Koudelka za mimořádně vážnou, promítá se to podle něj v řadě oblastí i do dění u nás. "Svět je ve varu a nebezpečně se pohybuje na hraně globálního střetu. BIS v této situaci bude i nadále dělat maximum, aby přispěla k ochraně ČR a jejích občanů. Není to ale jen o bezpečnostních složkách, ale o uvědomění si každého z nás, že v ohrožení jsme na jedné lodi, v jedné zemi," dodal Koudelka.

Činnost tajných služeb v posledních letech politici z velké většiny oceňují, v dubnu dostali šéfové všech českých zpravodajských služeb pozvání do centrály americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) při návštěvě premiéra Petra Fialy (ODS) v USA. Fiala tehdy po návratu do Česka řekl, že je s fungováním tajných služeb spokojený, protože odvádějí vysoce profesionální práci.

Fiala zdůraznil, že na české zpravodajské služby slyší chválu i od zahraničních partnerů. "Dnes situace vypadá tak, že pokud chceme být efektivní v boji s bezpečnostními hrozbami, musíme spolupracovat i v rámci zpravodajských služeb. Spolupráce je možná jenom tehdy, když si ty služby navzájem věří, plní bezpečnostní standardy a mohou si bez rizika vyměňovat informace. Naše služby jsou v tomto opravdu velice kvalitní," dodal.

Ocenil například činnost BIS při vyšetřování výbuchů skladů v muničním areálu ve Vrběticích, při kterých v roce 2014 zemřeli dva lidé. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) v dubnu potvrdila informace BIS a označila za prokázané, že výbuchy uskutečnili příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU. Protože se podezřelí pohybují v Rusku, které odmítlo s českou policií spolupracovat, kriminalisté případ odložili.

Třicáté výročí vzniku si 30. července připomíná i Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), což je civilní rozvědka.

Redakci ŽivotvČesku.cz zajímalo, jak »černý scénář« ve smyslu toho, že svět se nachází na hraně globálního konfliktu pohledem Koudelky, vnímá bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor. Z jeho slov vyplynulo, že se snaží situaci spíše klidnit, než aby působila nepříznivě.

"Na začátek bych řekl, že žijeme v Evropě, kde je bezpečnostní situace znatelně horší, než tomu bylo v únoru 2022. Ruská agresivní invaze na Ukrajinu mnohé změnila a stále mění celkové paradigma ve světě s dopady, které se v celkové podobě dají stále velmi obtížně předvídat," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert a komentátor.

"Samozřejmě, že konflikt na Ukrajině, konflikt v Gaze, respektive izraelský konflikt, který na sebe nabaluje problémy s Íránem, Libanonem, Hútii a dalšími a zapojuje do sebe i Spojené státy v souvislosti s jejich neochvějnou podporou Izraeli, k nějakému problému svět posouvají. Čínská snaha dominovat regionu - zejména pak Asii a Tichomoří, kde intenzivně rozšiřuje svůj vliv prostřednictvím ekonomických, diplomatických a vojenských aktivit - je evidentní, ale nedomnívám se, že by Čína měla zájem vyeskalovat nějakou velkou krizi," doplnil Andor Šándor s tím, že věci, které pan Koudelka jmenuje, nepochybně nějakou relevanci mají, ale strašit globálním konfliktem, což lze jinak označit za třetí světovou válku, v tuto chvíli není zcela namístě.

"A to s ohledem na skutečnost, že existuje komunikační linka mezi Ruskem a Spojenými státy. Přes jistou erudici, kterou pan Koudelka má ve smyslu České republiky, jeho rétorika směrem ven je zbytečně excesivní, neodpovídá plně realitě a působí relativně celkem dramaticky. Říkám to v kontextu toho, že Spojené státy, Rusko, ale ani Čína a další hráči svými postoji dávají jasně a zřetelně najevo, že globální konflikt nechtějí, to však neznamená, že nějaká nečekaná chyba, nějaká náhoda, což je nejpravděpodobnější varianta, by globální konflikt nemohla způsobit. Ale to neplatí jen pro současnou situaci," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor s tím, že upozorňovat na možné nepříznivé varianty je v pořádku, nemělo by však docházet ke strašení veřejnosti v momentě, kdy to spíše vypadá, že konflikt na Ukrajině by mohl dojít do fáze klidu zbraní.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: