Svět není bezpečný. Letouny F-35 odstraší útočníky a ochrání naši svobodu. Jana Černochová vysvětluje nákup stíhaček
Vláda Petra Fialy schválila nákup 24 amerických stíhaček F-35 Lightning, všechny stroje budou k dispozici v roce 2035. Náklady na jejich pořízení a provoz do roku 2069 dosáhnou podle resortu obrany 322 miliard korun. Ministryně obrany Jana Černochová pro čtenáře ŽivotvČesku.cz srozumitelně vysvětlila, proč je podle ní důležité letouny F-35 pořídit. Svět prostě není bezpečný a naše vlast musí být připravena případné útočníky odradit, bránit se a hájit svoji svobodu. A pokud jde o částku, která se zdá být astronomická, každého z nás bezpečí díky stíhačkám vyjde na nikterak dramatických 700 korun ročně, uvedla.
"Pokud si chceme zachovat naši životní úroveň, naše hodnoty, dál svobodně zlepšovat naši zemi, tak musíme být připraveni se bránit a případný nepřítel musí vidět, že to myslíme vážně. Bez ohledu na politickou preferenci nebo jiné odlišnosti nás všechny spojuje potřeba bezpečí. Zajištění bezpečnosti před vnějším ohrožením je úkol resortu obrany, který za tímto účelem připravuje obranné plány a buduje kvalitní armádu, která nás v případě nutnosti spolehlivě ubrání spolu s armádami Severoatlantické aliance," přiblížila ministryně obrany Jana Černochová pro ŽivotvČesku.cz.
Neoddělitelnou součástí české armády je nadzvukové letectvo, v současnosti dobíhá do roku 2027 pronájem 14 stíhaček JAS-39 Gripen. Nahradí je právě americké stroje F-35. "Nadzvukové letectvo nás chrání před útoky ze vzduchu, může útočit na pozemní cíle a obecně má na starosti řadu úkolů. K jejich plnění potřebuje logicky letadla, přičemž pronájem stávajících letounů gripen vyprší v roce 2027, a tudíž je nutné najít co nejrychleji náhradu," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz motivaci pořízení nejmodernějších letounů z USA šéfka resortu obrany.
Velký zlom znamenal únor 2022. Ruská agrese proti Ukrajině překreslila nejen geopolitickou mapu, ale ukázala, jak velké nebezpečí číhá i pro Česko na Východě. Doby bezstarostnosti prostě skončily.
"Válka na Ukrajině snad shodila růžové brýle i těm posledním optimistům - svět není bezpečný, ale pokud nechceme, aby si na nás někdo troufl, musíme mu dát najevo my i NATO, že si na nás vyláme zuby. To je princip odstrašení, mít převahu nad možným protivníkem se vyplatí víc než řešit následky konfliktu," poznamenala dále pro ŽivotvČesku.cz Černochová.
Podle ministryně obrany ve skutečnosti nebudou náklady na pořízení a provoz amerických strojů dramatické, pokud se logicky rozloží v čase.
"Nové nadzvukové letouny do konce roku 2069 přijdou každého obyvatele ČR na asi 700 korun ročně, to je jedna basa plzně nebo méně než rodinný lístek do pražské zoo. Rozhodně to neohrozí ani rozpočet ČR, ani obranný rozpočet a ostatní modernizační projekty armády," vypočítala ministryně obrany pro ŽivotvČesku.cz.
Je ještě jeden argument, který není podle šéfky resortu obrany Černochové zanedbatelný. A to uplatnění letounů z USA v rámci spojeneckých zemí. "F-35 bude nejrozšířenější platforma v NATO a pro ČR je nejlepší být součástí rodiny uživatelů těchto letounů," uzavřela Černochová argumentář pro čtenáře ŽivotvČesku.cz.
Nákup 24 amerických stíhaček F-35 má své odpůrce mezi opozičními politiky, výhrady vyslovuje například exministr obrany Lubomír Metnar, podle kterého měla vláda jednat s minimálně dvěma dodavateli strojů. Částku 700 korun ročně, o které hovořila Černochová, rozporoval pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor, který poukázal hlavně na nejasné ceny ropy v budoucnosti. Bývalý prezident Miloš Zeman pak ve vyjádření pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil podporu nákupu švédských gripenů, americké stíhačky označil za předražené.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.