Svět: Zaplaťte za pandemii, tajili jste COVID-19, valí se kritika na Čínu. Přidal se i Trump

Při cestě z polského Slezska budou nutné testy na COVID-19
Při cestě z polského Slezska budou nutné testy na COVID-19
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 4. 2020

Na Čínu se kvůli pandemii koronaviru valí velmi ostrá kritika ze všech stran světa. Peking je odsuzován a obviňován za údajné tajení epidemie. Také za pomalou reakci a existují i podezření, že nový typ koronaviru byl uměle vytvořen.

Austrálie i USA požadují vyšetření původu viru, kvůli kterému svět čelí krizi. Dalším státům se nelíbí projevy čínských diplomatů, které obhajují Čínu a haní Západ.

I když Čína je nejdůležitějším obchodním partnerem Austrálie, mezi oběma panuje napětí kvůli mocenským ambicím asijského obra v Tichomoří. Austrálie aktuálně požaduje, aby nezávislá mezinárodní komise vyšetřila původ a šíření koronaviru, který má původ v pevnické Číně, městě Wu-chan.

Čína by měla spolupracovat

Musí se to stát realitou. Ano, my to podporujeme a očekáváme a věříme, že Čína bude spolupracovat," uvedla australská ministryně zahraničí Marise Payneová.

Australští čelní představitelé rovněž vyjádřili znepokojení, jak se WHO (Světová zdravotnická organizace) ke krizové situaci postavila.

Americký prezident rovněž do situace vstoupil. Požaduje rovněž důkladnou analýzu původu a rozšíření koronaviru v Číně. Americký prezident známý svým vstřícným postojem ke konspiračním teoriím nevyloučil, že virus mohl vzniknout v laboratoři ve Wu-chanu. Podle portálu Idnes.cz varoval Čínu, že pokud je za nákazu „vědomě odpovědná“, pak ponese následky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.