Svěží vítr na české hudební scéně. Zpěvák Jan Stejskal s kapelou o sobě dává vědět hitem Petra Muka

Jan Stejkal je frontman kapely
Jan Stejkal je frontman kapely
Foto: Archiv steysky
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 11. 2020

Na české hudební scéně se začíná čím dál tím víc mluvit o jihočeské kapele SteySky a jejím zpěvákovi Janu Stejskalovi. Zkušení muzikanti o sobě dávají vědět nejen deskou s názvem SteySky, která představuje celkem třináct autorských skladeb, ale také vzpomínkou na zpěváka Petra Muka (†45) v předělávce jeho písně Prázdná ulice. Frontman Jan Stejskal prozradil pro ŽivotvČesku.cz, co ho k hudbě přivedlo a jaké jsou jeho sny a vize do budoucna.

Jihočeská kapela SteySky není žádným nováčkem. Jedná se o partu zkušených hudebníků v čele se zpěvákem Janem Stejskalem, která má za sebou řadu významným festivalů v Čechách. Ale jak se vůbec zpěvák dostal k hudbě a jak dlouho se jí věnuje?

"V 10 letech nám kamarád-zpěvák na »pionýráku« sbalil všechny holky, které byly hezké. A tak jsem si tam půjčil »španělku«, naučil se Jasnou zprávu od kapely Olympic a měl krvavé prsty, než mi vznikly mozoly. Odmalička jsem si zpíval na fotbale, tenisu, při skokách do vody, které jsem dělal závodně. Nutil jsem bráchu, aby mi zpíval vokály. Asi jsem byl trochu divný. Zpěv je v mém srdci odjakživa. Vždycky mi to šlo nějak samo od sebe. Když byla někde kytara, hned mi ji dali, ať zpívám. Hrál jsem Olympic, Elán, Mira Žbirku, Team a další," řekl Jan Stejskal pro ŽivotvČesku.cz.

Kapela má už řadu zkušeností a objela mnoho českých festivalů a velkých koncertů. "Zahráli jsme si dvakrát za sebou na Sázava festu a znovu jsme pozvaní. Pak jsme vystoupili také na Budvar festu v Českých Budějovicích a dalších. Zahráli jsme si například s kapelami No Name, Chinaski nebo Markem Ztraceným," pochlubil se zpěvák kapely SteySky. "Vždycky jsem si chtěl zazpívat na velkých podiích a minulý rok se nám to párkrát povedlo díky desce SteySky, která je k poslechu na všech hudebních aplikacích a i na YouTube máme pár videoklipů. Motivací je dělat radost sobě, klukům z kapely a hlavně posluchačům. Zjistil jsem, že hudba, kterou skládám, se musí líbit hlavně mně. Pak si to snad najde i své posluchače. Není cílem skládat hudbu pro všechny lidi, pak tam není ta správná radost a energie," prozradil zpěvák.

A co dělá v současné době, která neumožňuje koncerty a živé vystupování? "Díky tomu, že jsme kapela z Českých Budějovic a Petr Muk měl 10. výročí úmrtí, udělali jsme vzpomínkový cover písně Prázdná ulice, který je ke shlédnutí na YouTube. Na základě toho se nám ozvalo několik pořadatelů a producentů, kteří chtějí další covery Petra Muka, takže na tom nyní intenzivně pracujeme. Při našich budoucích koncertech chceme vzpomenout na skvělého Petra Muka a jeho krásné písně. Samozřejmě jsem to vše probral s kapelou Oceán, která není proti," uvedl Stejskal pro ŽivotvČesku.cz.

Zpěvačka Helena Vondráčková (74) patří desítky let k hudebním ikonám, které nestárnou. Nav...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu