Syn Heleny Růžičkové by oslavil 65. narozeniny. Jiří byl jako jeho máma, vzpomíná Zdeněk Troška

Herečka Helena Růžičková a režisér Zdeněk Troška
Herečka Helena Růžičková a režisér Zdeněk Troška
Foto: Profimedia
Alena Šindelářová | redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 1. 2021

Svých 65. narozenin by se 8. ledna letošního roku dožil Jiří Růžička (†43), syn legendární herečky Heleny Růžičkové (†67), který v roce 1999 zemřel v pražské Fakultní Thomayerově nemocnici na následky mozkové mrtvice. Na herce, který se nejvíce proslavil rolí tlustého Josefa v komediální filmové trilogii Slunce, seno, zavzpomínal pro ŽivotvČesku.cz režisér Zdeněk Troška (67).

Jiří Růžička pocházel z herecké rodiny, a proto nebylo divu, že při volbě střední školy pomyslel jako první na studium na konzervatoři. Tam ovšem nebyl přijat a rozhodl se, že vystuduje střední školu s ekonomickým zaměřením. Posléze nějaký čas pracoval jako prodavač.

Jako herec se Růžička nakonec přeci jen uchytil a často hrál po boku své slavné matky, legendární Heleny Růžičkové, po jejímž boku se objevil i v kultovní komediální trilogii Slunce, seno, která zůstane skvostem české filmové kinematografie. Režisér Zdeněk Troška vzpomíná na spolupráci s ním s láskou a respektem.

"Byl velký pohodář. Jirku snad nic nerozházelo, ten se všemu zasmál a šel dál. To měl po tátovi, starej Jirka byl taky obrovský pohodář, až neuvěřitelný. Takže Jirka to měl po něm," zavzpomínal pro ŽivotvČesku.cz na syna Heleny Růžičkové známý režisér a mistr svého uměleckého řemesla Zdeněk Troška.

Rád vzpomíná také na to, jak Jiří Růžička holdoval jídlu, které miloval, a také dobré zábavě. "Dobře jedl, dobře pil. Spíš víc jedl, než pil. Jídlo pro něj byla opravdu vášeň. Nezkazil žádnou srandu, ať to bylo kdekoliv, furt byl plný dobré nálady a humoru," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný režisér.

Pro Zdeňka Trošku byla práce s nadaným hercem radost. Popsal také to, jak se choval na natáčení.

"Byl naprosto jako máma. Zcela soustředěný a disciplinovaný. Odešel v roce 1999. U Milana Růžičky hrál v komedii Trhala fialky dynamitem a jedna z jeho prvních rolí byl kuchtík v pohádce Tři oříšky pro Popelku. »Tlustej Josef« ve Slunce, seno, byla jeho největší role," dodal Zdeněk Troška pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.