Syn Heleny Růžičkové by oslavil 65. narozeniny. Jiří byl jako jeho máma, vzpomíná Zdeněk Troška

Herečka Helena Růžičková a režisér Zdeněk Troška
Herečka Helena Růžičková a režisér Zdeněk Troška
Foto: Profimedia
Publikováno: 8. 1. 2021

Svých 65. narozenin by se 8. ledna letošního roku dožil Jiří Růžička (†43), syn legendární herečky Heleny Růžičkové (†67), který v roce 1999 zemřel v pražské Fakultní Thomayerově nemocnici na následky mozkové mrtvice. Na herce, který se nejvíce proslavil rolí tlustého Josefa v komediální filmové trilogii Slunce, seno, zavzpomínal pro ŽivotvČesku.cz režisér Zdeněk Troška (67).

Jiří Růžička pocházel z herecké rodiny, a proto nebylo divu, že při volbě střední školy pomyslel jako první na studium na konzervatoři. Tam ovšem nebyl přijat a rozhodl se, že vystuduje střední školu s ekonomickým zaměřením. Posléze nějaký čas pracoval jako prodavač.

Jako herec se Růžička nakonec přeci jen uchytil a často hrál po boku své slavné matky, legendární Heleny Růžičkové, po jejímž boku se objevil i v kultovní komediální trilogii Slunce, seno, která zůstane skvostem české filmové kinematografie. Režisér Zdeněk Troška vzpomíná na spolupráci s ním s láskou a respektem.

"Byl velký pohodář. Jirku snad nic nerozházelo, ten se všemu zasmál a šel dál. To měl po tátovi, starej Jirka byl taky obrovský pohodář, až neuvěřitelný. Takže Jirka to měl po něm," zavzpomínal pro ŽivotvČesku.cz na syna Heleny Růžičkové známý režisér a mistr svého uměleckého řemesla Zdeněk Troška.

Rád vzpomíná také na to, jak Jiří Růžička holdoval jídlu, které miloval, a také dobré zábavě. "Dobře jedl, dobře pil. Spíš víc jedl, než pil. Jídlo pro něj byla opravdu vášeň. Nezkazil žádnou srandu, ať to bylo kdekoliv, furt byl plný dobré nálady a humoru," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný režisér.

Pro Zdeňka Trošku byla práce s nadaným hercem radost. Popsal také to, jak se choval na natáčení.

"Byl naprosto jako máma. Zcela soustředěný a disciplinovaný. Odešel v roce 1999. U Milana Růžičky hrál v komedii Trhala fialky dynamitem a jedna z jeho prvních rolí byl kuchtík v pohádce Tři oříšky pro Popelku. »Tlustej Josef« ve Slunce, seno, byla jeho největší role," dodal Zdeněk Troška pro ŽivotvČesku.cz.

Legendární herečka Helena Růžičková by dnes oslavila 85. narozeniny. Tento svět opustila u...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu