Syn zpěváka Karla Černocha odhalil, jak jsou placeni piloti letadel. Peníze rodinu nenahradí, říká

Marek Černoch byl profesí pilotem dopravního letadla
Marek Černoch byl profesí pilotem dopravního letadla
Foto: Archiv Marka Černocha
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 10. 2020

Syn legendárního Karla Černocha (†64) se přibližně před pěti lety rozhodl, že svou vášeň a zaměstnání na čas pověsí na hřebík. Marek Černoch (51) je zkušený pilot dopravního letadla, ale protože chtěl být více s rodinou, začal se věnovat politice. "Být pilotem je životní styl, je to radost, ale mnohdy jde o velmi časově náročnou práci. A peníze rodinu nenahradí," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Marek Černoch má v letectví bohaté zkušenosti. V letech 2005 až 2008 vystudoval Střední průmyslovou školu dopravní a současně absolvoval výcvik dopravního pilota. Po získání licence pracoval jako vedoucí odbavení letadel u Českých aerolinií a pak létal u jedné známé společnosti s Boeingem 737. Od roku 2009 řídil výcvik dopravních pilotů. Od roku 2012 pak vedl leteckou společnost zaměřenou na privátní lety.

"Abych viděl pořádně rodinu, musel jsem s létáním dočasně skončit. Každý pilot to zná, že je často pryč. Vždy záleží u jaké společnosti dělá, z jaké a do jaké destinace létá, ale obecně je to tak, že z měsíce je jeden týden doma. Čas plyne a kdo má děti, tak ví, že to mnohdy není jednoduché," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Marek Černoch, proč ukončil práci jako pilot dopravního letadla. "Aktuálně se věnuji komunální politice a jsem ředitel profesní asociace," podotkl Marek.

Jako pilot dopravního letadla se rozhodně špatně neměl. Marek prozradil, že v zahraničí si piloti měsíčně přijdou na peníze v řádu stovek tisíc korun, plat tuzemských pilotů se pohybuje v rozmezí od 60 až do 100 tisíc korun. "Záleží, pod jakou společností pilot létá. Je tam hodně faktorů, které mají vliv na mzdu. Ale peníze nevykompenzují čas s rodinou a pro mě je rodina na prvním místě," zdůraznil Marek, který má dvě dospělé děti - dvojčata Denisu a Dominika.

Syn legendárního zpěváka nevyloučil, že se k pilotování jednou vrátí. "Létání je životní radost a obrovská zodpovědnost. Nicméně teď se několik let věnuji politice a věřím, že se mi podaří prosadit více férovosti v tomto odvětví. Ale jednou se k pilotování určitě vrátím. Nedokáži ale říct, kdy to bude," dodal Marek Černoch pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.