Systém 1 + 1: Milan Kubek popsal, jak se lehce dostat k očkování, i když občan není na řadě

Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 3. 2021

Prezident České lékařské komory Milan Kubek (53) představil způsob, jak na očkování proti nemoci covid-19 dostat seniory, o které se nikdo nestará, nebo kteří s očkováním váhají. "Kdo doveze seniora na očkování, může získat vakcínu s ním," uvedl Kubek k systému jeden plus jeden pro ŽivotvČesku.cz.

Podle Milana Kubka očkování v České republice nepostupuje dostatečně rychle. "Je nutné, aby se očkování skutečně rozjelo. Přešlapování na místě musí skončit. Zbývá nám přibližně 200 dnů, abychom proočkovali 7 milionů lidí. Musíme to stihnout do konce září, jinak budeme v problémech i na podzim. Musí se rozjet velká testovací centra a musíme zapojit praktické lékaře," uvedl Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

Prezident České lékařské komory si také uvědomuje, že v Česku žije mnoho lidí, kteří zájem o očkování mají již nyní, ale nepatří mezi ohrožené skupiny, proto musí čekat, až na ně dojde řada. Milan Kubek uvedl, že tito lidé by mohli spojit síly se seniory, kteří s očkováním váhají, nebo propadají systémem, protože se o ně nikdo nestará a s očkováním jim nepomůže.

"Je to o tom, jak dostat na očkování seniory, o které se nikdo moc nestará. Je to program pod heslem přivez na očkování seniora a můžeš se s ním také nechat naočkovat. Je to systém jeden plus jeden, tedy motivovat lidi, aby starým lidem pomohli. Spousta lidí má velký zájem o očkování, ale nemá možnost se nechat naočkovat, protože nepatří do rizikových skupin. Tak jim pomozme za to, že oni pomohou společnosti. Přivezou seniora na očkování a dostanou s ním dávku, pak ho přivezou na druhé očkování a dostanou druhou dávku," představil pro ŽivotvČesku.cz svůj návrh Milan Kubek.

Od začátku epidemie podle údajů ministerstva zdravotnictví zemřelo v ČR téměř 22 tisíc lidí. V nemocnicích bylo k 8. březnu hospitalizováno 7979 pacientů s covidem. Vykázaná očkování jsou na čísle 839.133.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.