Reklama:

Tábory jsou ideální místo pro přenášení viru. Je škoda, že jsme děti nestihli aspoň částečně proočkovat, říká šéf ČLK

Dětský tábor - ilustrační snímek
Dětský tábor – ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 22. 6. 2021

Prázdniny se blíží mílovými kroky a rodiče začínají pomalu chystat děti na první turnusy letních táborů. Na ty mohou vyrazit buď s negativním antigenním testem s tím, že budou v průběhu pobytu přetestovány, nebo s negativním PCR testem starým maximálně týden. Podle prezidenta České lékařské komory jsou právě letní kempy podceňovaným nebezpečím, které by bylo zmírněno za předpokladu, že by alespoň část dětí byla proočkovaná. "Budou tam děti z celé republiky a tábory jsou bohužel ideální místo pro přenášení viru," řekl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek (53).

Reklama:

Už brzy přijde den prvních letošních odjezdů na letní dětské tábory. Na ty je možné vyrazit za podmínek, že účastníci budou mít negativní PCR test ne starší než sedm dní nebo negativní antigenní test, po kterém budou v průběhu pobytu ještě přetestovaní. Pořadatelé mají rovněž v pokynech, že děti nemají brát do měst a vystavovat je setkávání s osobami mimo areál.

"Ukazuje se, že indická mutace má závažnější průběh i u mladších ročníků. Ano, starý člověk má vyšší riziko, že zemře nebo bude mít těžký průběh nemoci, ale mladý člověk také nemá jistotu, že se to nemůže stát. Už jsou zaznamenána i úmrtí dětí, takže je určitě třeba, aby se začaly očkovat děti od 12 let. Je škoda, že jsme to nestihli, než se rozjedou na různé tábory a nejsou proočkované alespoň částečně," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Reklama:

Původně se hovořilo o tom, že registrace k očkování pro děti starší 12 let bude otevřena v září. Toto datum ale bylo posunuto a registrace bude dětem umožněna od 1. července. Rodiče váhají, zda své ratolesti naočkovat, pokud ale děti pojedou na tábor až v srpnu, nemusely by se testovat vůbec - k prokázání bezinfekčnosti by jim stačil očkovací certifikát prokazující, že uběhlo 22 dní od první dávky vakcíny.

Podle Milana Kubka se děti otestované PCR testem týden před táborem mohou před odjezdem ještě nakazit. "Děti se mohou nakazit mezi sebou nebo od někoho. Samozřejmě na těch táborech nebudou separované, přijdou do kontaktu s jinými osobami. Budou tam děti z celé republiky a tábory jsou bohužel ideální místo pro přenášení viru," uzavřel šéf ČLK pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: