Tady měl také ubližovat. Na ordinaci Jana Cimického některé ženy do konce života nezapomenou. Centrum Modrá Laguna lékař uzavřel

Dnes už bývalé prostory ordinace Jana Cimického
Dnes už bývalé prostory ordinace Jana Cimického
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 10. 2022

Kriminalisté navrhli obžalovat psychiatra a spisovatele Jana Cimického ze znásilnění a vydírání pacientek. Lékař se jich podle nich dopustil v 28 případech. Policie o tom dnes informovala na sociální síti Twitter. Konkrétní jméno obviněného sice neuvedla, ale z kontextu vyplývá, že jde o Cimického. Podle dřívějších policejních informací je psychiatr podezřelý, že znásilňoval ženy od roku 1980 do roku 2016. Cimický loni obvinění odmítl a prohlásil, že hodlá prokázat svou nevinu. Redakce ŽivotvČesku.cz se vypravila na místo, kde měl lékař dlouhá léta ordinaci, na kterou některé ženy do konce života nebudou v dobrém vzpomínat.

"Kriminalisté ukončili vyšetřování případu a na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 8 odeslali návrh na podání obžaloby ze spáchání 28 případů znásilnění a vydírání," uvedli policisté. Loni na podzim Cimického několik jeho pacientek obvinilo ze sexuálního obtěžování či přímo napadení. Policisté poté vyzvali případné další poškozené, aby se ozvaly.

V říjnu 2021 na sociální síti obvinila Cimického například herečka a zpěvačka Jana Fabiánová. Uvedla, že ji lékař v minulosti sexuálně napadl. V reakci na její příspěvek se začaly ozývat i další ženy. Zkušenost s obtěžováním popsala také moderátorka ČT Martina Vrbová-Hynková, která se s Cimickým setkala pracovně, nikoli jako pacientka. Uvedla, že ji psychiatr před 20 lety při přípravě televizního pořadu povalil na sedačku a začal ji osahávat na prsou a líbat. Žena z ordinace utekla.

"Chtěla bych ocenit policii za profesionální přístup a dobře odvedenou práci. Obvinění doktora Cimického zároveň beru jako zadostiučinění pro všechny ženy, kterých se tato kauza týká," okomentovala pro ŽivotvČesku.cz nedávný vývoj případu Martina Vrbová-Hynková.

Cimický se v listopadu proti tvrzením ohradil a oznámil, že se hodlá aktivně bránit a dokázat svou nevinu. Kvůli lékařskému tajemství a respektu k pacientům nebude ale tato obhajoba veřejná, uvedl Cimický ve svém vyjádření. "Jsem připraven se plně hájit, neboť si nejsem vědom žádného provinění takového charakteru, o kterém se nyní z veřejného prostoru dozvídám," uvedl v listopadu psychiatr.

Prezident Miloš Zeman chtěl Cimickému původně udělit státní vyznamenání, konkrétně medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury. Rozhodnutí učinil v době, kdy ještě nebyla známá obvinění proti Cimickému. Psychiatr se nakonec sám rozhodl vyznamenání nepřevzít. Prezidentská kancelář uvedla, že jeho rozhodnutí bere na vědomí a respektuje.

Psychiatr Zdeněk Bašný, někdejší Cimického nadřízený, České televizi již dříve řekl, že Cimického odchod z bohnické léčebny v roce 1996 souvisel právě se sexuálním obtěžováním. Cimický byl v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích primářem socioterapeutického a rehabilitačního oddělení v letech 1981 až 1996. Ženy v médiích většinou popisovaly obtěžování právě z této doby.

V roce 1996 pak otevřel Cimický svou vlastní soukromou praxi, kterou nazval Centrum duševní pohody Modrá Laguna. Ordinaci měl se svým týmem na Praze 6 v rodinné vilce. Poté, co se o jeho osobu začala zajímat policie, prostory uzavřel a svou praxi ukončil - k tomu mělo dojít na konci loňského roku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.