Tajemství brože princezny Margaret. Šperk v hodnotě milionu nosila celý život, říká klenotník

Princezna Margaret
Princezna Margaret
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 2. 2023

Dnes, tedy 9. února, je to dvacet jedna let od úmrtí princezny Margaret (†71), která byla známá svým smyslem pro humor a citem pro módu - byla také jednou z největších královských sběratelek rubínů. Jedním z jejích nejcennějších rubínových kousků byla rubínová a diamantová květinová brož, kterou princezna nosila po celý svůj dospělý život. Britský klenotník Maxwell Stone pro ŽivotvČesku.cz prozradil detaily o vzácném šperku. "Hodnota brože je v přepočtu přes milion korun," uvedl.

Vzácný šperk jediné sestry britské královny Alžběty II. (†96) vypadá jako oválná rubínová tyčinka a listová dekorace. Vyrobena byla v Londýně roku 1948 značkou Cartier. Původně byla vyrobena jako brož s klipem, ale později byla upravena na brož s připínáčkem. Hodnota brože je v přepočtu přes milion korun, v aukci ale byla prodána za závratných 2,8 milionu korun, jak uvádí magazín Crisscut.

Pro ŽivotvČesku.cz o vzácném a překrásném šperku promluvil klenotník Maxwell Stone z klenotnictví Steven Stone. "Rubíny jsou jedním z nejvzácnějších kamenů na celém světě a jsou vynikajícími kameny, které můžete mít po ruce, pokud se ocitnete uprostřed sporu nebo konfliktu, což princezna Margaret často dělala," uvedl s odkazem na pověst šlechtičny, která po většinu svého života platila v královské rodině za rebelku - mládí strávila ve víru bujarých večírků, veřejnost bavila svými četnými románky i ostrým jazykem. Navzdory tomu ale byla velmi populární.

Princezna ozdobu nosila pravidelně - mimo jiné na derby v Epsomu v květnu 1955, na londýnské premiéře filmu »Doktor Živago« v dubnu 1966 a na královské evropské předpremiéře muzikálu »Applause« v Londýně. Připínala si ji jak na denní, tak večerní společenské události.

Brož již bohužel není vlastněna královskou rodinou. Po smrti princezny Margaret vyvolaly její děti David Linley a lady Sarah kontroverzi, když oznámily, že uspořádají prodej pozůstalosti po své matce. Účelem bylo vyrovnat účet za dědickou daň.

Aukce zahrnovala více než 800 rodinných památek, a to včetně svatební čelenky princezny Margaret, která se vydražila za neuvěřitelných 1,1 milionu dolarů (přes 24 milionů korun).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.