Takhle dnes vypadá nejslavnější garáž Česka z filmu Vrchní, prchni. Libuše Šafránková před svým skonem prozradila, jak se jí hrálo s manželem Josefem Abrhámem

Slavná garáž z filmu Vrchní, prchni
Slavná garáž z filmu Vrchní, prchni
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář, Petr Vlk | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 10. 2022

Nejslavnější garáž Česka se nachází na rozhraní Žižkova a Vinohrad v Praze. Slavná se stala díky filmovému dílu režiséra Ladislava Smoljaka (†78) s názvem Vrchní, prchni. V klenotu české kinematografie z roku 1981 ztvárnil hlavní roli herecký velikán Josef Abrhám (†82). V loňském roce uplynulo čtyřicet let od premiéry snímku, tehdy zároveň na natáčení pro ŽivotvČesku.cz zavzpomínala manželka hlavního představitele a mimořádně talentovaná herečka Libuše Šafránková (†68), která si ve filmu zahrála roli Helenky Vránové. "Byla pro mě čest, že jsem byla přizvaná," uvedla.

Když se komedie Vrchní, prchni objevila poprvé na plátně filmových kin, bylo hned každému divákovi jasné, že se podařilo natočit něco, co je naprosto mimořádné. Není se ale čemu divit - za úspěchem snímku totiž stojí mimo jiné silná trojice – legendární režisér Ladislav Smoljak, pod scénářem filmu je podepsaný Zdeněk Svěrák (86), o hudební zpracování se postaral Jaroslav Uhlíř (76).

Filmový příběh legendární komedie zná nazpaměť snad každý Čech. Pojednává o pražském knihkupci Daliboru Vránovi (Josef Abrhám), kterého si jednoho dne v pohostinství spletou s vrchním číšníkem. Z důvodu své tíživé finanční situace - způsobené zejména nutností platit alimenty svým minulým partnerkám - bere Dalibor příležitost pevně do rukou a stává se z něj falešný vrchní. Snímek si zcela právem získal obrovskou oblibu mezi diváky. Bavil díky skvělému hereckému obsazení a nezapomenutelným hláškám, které zlidověly.

Populární se stala i některá místa, kde se snímek natáčel. Zejména pak garáž na rozhraní Žižkova a Vinohrad. Mnozí si zcela jistě vzpomenou na mistrovský dialog, který před ní zazněl z úst Zdeňka Svěráka a Josefa Abrháma. A to, že není potřeba hlásit funkci stěračů a ostřikovačů, protože je vidět, což Svěrák souhlasně uznal a o chvíli později mu filmová manželka ohlásila, že klakson troubí.

Pro ŽivotvČesku.cz krátce před svým skonem promluvila Libuška Šafránková o své roli v divácky oblíbené komedii. "Já jsem byla přizvaná, byla to pro mě čest, že jsem byla přizvaná mezi tyto moje kamarády a oblíbence, jako byl Láďa Smoljak a Zdeněk Svěrák. A právě Láďa Smoljak pro mě hrozně znamenal - díky tomuto filmu jsem se hodně naučila. Byl to vlastně můj začátek s touto dvojicí velikánů a toho jejich vidění si velmi vážím dodnes. Má to stále platnost - i přes dlouhá desetiletí," zavzpomínala dříve pro ŽivotvČesku.cz herečka.

"Točit s manželem je pro mě taková jistota. Je to stejná jistota jako s Láďou Smoljakem či Zdeňkem Svěrákem, můj manžel k nim patří, a když jsem byla v jejich společnosti, tak jsem se cítila úplně svobodná," řekla v minulosti pro ŽivotvČesku.cz fenomenální herečka proslulá svým kultivovaným projevem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.