Takhle královnu Alžbětu II. neznáte. Jako mladá podstoupila tento tajemný rituál

Královna Alžběta II.
Královna Alžběta II.
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 9. 2022

I poté, co královna Alžběta II. ve věku 96 let minulý týden zemřela, stále dokáže překvapit. Na internetu se objevily exkluzivní snímky, které zobrazují oblíbenou panovnici jako mladou dívku ve velmi nevšední situaci. Jako dvacetiletá totiž byla zasvěcena do kruhu druidů z Walesu. "Královská rodina má bohatou historii a velšských tradic a jazyka si velmi váží," uvedla mluvčí královské rodiny podle webu Daily Mail.

Královna Alžběta II. byla za svého života držitelkou velkého množství titulů a funkcí. Jednou z nich bylo také čestné druidské zasvěcení podle velšských tradic, které absolvovala ještě jako dvacetiletá princezna v roce 1946.

Ke slavnostnímu obřadu došlo během tradiční velšské slavnosti »Eisteddfod«, která by se velmi zjednodušeně dala popsat jako jakési klání bardů. Mladá Alžběta II. pro tuto příležitost oblékla zelené druidské roucho a do jejich kruhu byla přijata pomocí pasování starým mečem. Tam také přijala bardské jméno »Elisabeth o Windsor«.

Celá událost působí značně podivně vzhledem k tomu, že královská rodina je pevně spjata s anglikánskou církví a křesťané obvykle pro pohanské zvyklosti nemívají příliš pochopení. Proč budoucí královna obřad podstoupila, má však poměrně prozaické vysvětlení. V době, kdy k němu došlo, ve Walesu probíhaly silné nacionalistické tendence, a tak se jednalo o gesto, kterým chtěl Buckinghamský palác dát najevo svou sounáležitost s tamějšími poddanými.

V roce 2019 druidský kruh nečekaně královně čestné zasvěcení odebral. A to z toho důvodu, že panovnice nehovořila velšsky. Podle serveru Daily Mail představený a nejvyšší velekněz společenství druidů nezvyklou situaci vysvětlil následovně. "Královna se sama exkomunikovala již v roce 2006, kdy vzniklo pravidlo, že členové kruhu musí umět velšsky," uvedl tehdy.

Zesnulá královna měla v posledních měsících zdravotní potíže, které britská média popisují jako »problémy s pohybem«. Omezila vystoupení na veřejnosti a také většinu pracovních povinností. V úterý měla náročný program související s výměnou na postu premiéra, proto znepokojivé informace o jejím zdravotním stavu a následném skonu mnoho lidí šokovaly.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.