Takhle Miloš Vystrčil na Tchaj-wanu čepoval pivo. Cesta byla úspěšná, zhodnotil primátor Zdeněk Hřib

Miloš Vystrčil testoval tamní pípu
Miloš Vystrčil testoval tamní pípu
Foto: Archiv Zdeňka Hřiba
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 9. 2020

Kontroverzní cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan skončila. Delegaci dopravil zpět do Česka vládní speciál. Sám šéf horní komory označil ještě před odletem cestu za úspěšnou. Do Tchaj-wanu cestovala celkem 90členná skupina, mezi nimi pražský primátor Zdeněk Hřib, který popsal pocity z cesty, která byla pro Českou republiku velmi důležitým krokem.

Podle oficiálních údajů byli ve Vystrčilově delegaci zástupci 36 českých firem zaměřených především na moderní a pokročilé technologie a řada opozičních politiků. "Byla to náročná téměř týdenní cesta. Co mě hodně překvapilo, tak jaká opatření kvůli zamezení šíření koronaviru mají zavedené. Je důležité si uvědomit, že 140 dnů nezaznamenali žádný přenos, pokud nešlo o nakaženého, který přicestoval ze zahraničí," řekl pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Hřib.

"Nemohli jsme se hnout z hotelu kromě předem domluvených setkání a jezdili jsme jejich auty, kdy jsme měli visačku s číslem auta a nebylo možné si sednout do jiného. Tamní opatření hodnotím jako extrémní, ale funkční. Díky tomu u nich za celé období pandemie nedošlo k zastavení ekonomiky, naopak došlo k mírnému zlepšení," popsal primátor Prahy a pro ŽivotvČesku.cz poskytl pár milých fotografií z cesty na Tchaj-wan.

"Na konci naší mise jsme zavítali do české restaurace v Tchaj-peji a někteří z delegace učili obsluhu, jak se v Česku čepuje pivo," usmíval se Zdeněk Hřib a měl na mysli, jak je ze snímku patrné, senátora Miloše Vystrčila, který lidově řečeno »školil« tamní servírku.

Vystrčilovu cestu kritizovala Čína. Označila ji za otevřenou provokaci, čínský ministr zahraničí Wang I dokonce pohrozil předsedovi horní komory, že za misi zaplatí vysokou cenu. Proti výroku se však ohradila česká diplomacie i evropští představitelé. Na druhou stranu mnozí považují cestu na Tchaj-wan za ukázku toho, že do suverenity České republiky jiným státům nic není, a to ani pokud jde o nejlidnatější zemi světa.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.