Takhle se chová milující rodič: Leoš Mareš zveřejnil snímek s dcerou Alex. Dojme každou mámu, silnou emoci pocítí i tátové. O štěstí promluvil odborník

Leoš Mareš s manželkou Monikou Marešovou
Leoš Mareš s manželkou Monikou Marešovou
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 5. 2022

Láska rodiče ke svému potomkovi je jednou z nejsilnějších lidských emocí, které člověk může poznat. Jako každý sociální vztah má i rodičovství psychologický aspekt, který je vyjádřený postoji a chováním rodičů vůči dítěti. Jádrem tohoto vztahu je rodičovská láska - rozlišená na mateřskou a otcovskou. V tom druhém případě to platí ve vztahu Leoše Mareše (46) a jeho více než měsíc staré dcery Alex, která ve třetím květnovém dnu oslavila svůj svátek. "Spokojenost je dělaná jako dlouhý řetěz," uvedl pro ŽivotvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš (55) ohledně dotazu v rámci lidského štěstí.

Dcera známého moderátora v úterý poprvé oslavila svůj svátek. Trojnásobný pyšný otec se pochlubil fotografií, která je příkladem toho, jak vypadá správná rodičovská láska. Polibek a věta: »Všechno nejlepší k svátku, miláčku«, kterou Leoš Mareš okomentoval dojemný snímek s dcerou, odhalují, že i jeden z největších profesionálů v moderátorské branži je citlivý chlap.

Ze snímku se dá lehce usoudit, že moderátor prožívá krásné životní období plné štěstí. O lidském štěstí a o tom, jak ho lidé prožívají, promluvil český psycholog Jeroným Klimeš, který se zabývá problematikou vztahů a rodiny.

"Spokojenost je dělaná jako dlouhý řetěz. Díky každému článku, který drží, zůstává natažený – tedy spokojený. Jakmile se jakákoli součást přetrhne, celý řetěz spadne na zem. Když se dusíte, tak vzduch stoprocentně rozhoduje o tom, jestli jste šťastný, nebo ne. Umíráte hlady, hlad rozhoduje o vašem štěstí a neštěstí. Najdeme lidi, kteří stojí primárně na vazbě k rodině, žijí pro ni a v podstatě žádné přátele nepotřebují. Jsou pro ně ryze okrajová záležitost. A druhá skupina potřebuje mít přátele, udržovat si přátelské kontakty a bez nich si připadá, jako kdyby nežila. Pro někoho to znamená, že se ten řetěz životní spokojenosti zhroutí, když tam ti přátelé nebudou, a tak jsou kvůli nim ochotni obětovat i vztah s manželkou," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Jeroným Klimeš.

"Individuální pak je, jestli ti přátelé nebo rodina rozhodují o spokojenosti – ale tím myslím naprosto. Jsou mezi námi typy lidí, kteří v řetězu mají přátelství nebo rodinu »naprosto«, ale i tací, kteří to tam nemají, ale ničemu to nevadí. Člověk se musí zařadit, jestli je v kategorii A - pak nedokáže kamarády zanedbávat a manželka to musí tolerovat, nebo B – když žádní přátelé nebudou, tak to ani nějak nepocítí," dodal uznávaný odborník pro ŽivotvČesku.cz ohledně štěstí, které každý jedinec může pociťovat rozdílně a v závislosti na osobních prioritách.

Leoš Mareš a jeho manželka Monika Marešová, za svobodna Koblížková, se brali v roce 2018. Malá Alex je jejich první společné dítě. Pohledná bruneta se přitom stala maminkou poprvé, zatímco Leoš má již z předchozího vztahu dva dospívající syny - Matěje (13) a Jakuba (16).

Jméno Alex v České republice nosí 3397 lidí, je na 257. místě a věkový průměr je 10 let, uvádí portál Naše jména, který se zabývá mapováním četností jmen a příjmení podle jednotlivých oblastí v ČR.

Význam jména Alex:

Jde o slovanské jméno řeckého původu, které znamená obránce, ten který brání (z řec. alexein). Počeštěnou verzí ruské domácí formy Aljoša je jméno Aleš. Další varianta je Alexis. Ženskou verzí je Alexa.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.