Takhle vypadá krvavý ostrov v Norsku po 10 letech, kdy tam Anders Breivik popravil 69 lidí, mezi nimi děti
Norsko si před měsícem připomnělo deset let od útoků pravicového extremisty Anderse Breivika (42). Ten v roce 2011 zabil 77 lidí při útoku v Oslu a následně na ostrově Utøya. Redakce ŽivotvČesku.cz se vydala na místo tragédie, která otřásla celým světem. "Na Utøyu se veřejným transferem - lodí - nedostanete. Ostrov je v provozu pro děti mladých sociálních demokratů, území je stále bráno jako pietní místo. Původní stavby byly odstraněny," řekla pro ŽivotvČesku.cz zaměstnankyně kempu Utvik, který od místa neštěstí dělí několik stovek metrů jezera Tyrifjorden.
Nejhorší masakr, který Norsko zažilo od dob druhé světové války, způsobil terorista Anders Behring Breivik. Zavraždil 77 lidí a svým jednáním zranil dalších 150. Naprostou většinu tvořily dospívající děti, nejmladší oběti bylo 14 let. Ultrapravicový extremista se zaměřil na příznivce tehdy vládnoucí sociálnědemokratické strany, protože podle něj podporovala islamizaci Evropy a multikulturalismus.
V nedalekém kempu u mola je památníček připomínající událost, kterou dodnes mnozí v Norsku nenesou dobře. "Stále se z této události řada lidí nevzpamatovala. O místo je mezi turisty zájem, návštěva ostrova bez svolení je ale pod pokutou. Jediná možnost tak je navštívit blízkost ostrova na lodi, ale u místních nečekejte ochotu, snaží se stále dodržovat maximální pietu tragické události," pokračovala zaměstnankyně kempu pro ŽivotvČesku.cz.
Soudní proces s Breivikem začal v dubnu 2012. Nejprve mu odborníci diagnostikovali paranoidní schizofrenii, následná vyšetření ale odhalila, že trpí narcisistickou poruchou osobnosti.
Breivik byl za svůj čin odsouzen k nejvyššímu trestu 21 let vězení, který může být následně prodloužen. Odpykává si ho v přísně střežené třípokojové cele s přístupem k posilovně, televizi nebo počítačovým hrám. Je ale v podstatě izolován od ostatních vězňů.
Co se tehdy dělo:
Oslo bylo 22. července 2011 zaskočeno výbuchem auta, ve kterém byla ukrytá 950kilová podomácku vyrobená bomba. Exploze poničila řadu okolních vládních budov i sídlo nejprodávanějších norských novin VG. Zemřelo 8 lidí. Následně Anders Breivik přestrojený za policistu odjel 40 kilometrů severozápadním směrem k ostrovu Utöya na jezeře Tyrifjorden.
V kufříku měl celý arzenál zbraní. Mezi prvními oběťmi byl člen ochranky a organizátorka tábora. Dále zhruba hodinu a půl terorista po celém ostrově sledoval a postupně zabíjel dospívající děti. Podle pozdějších odhadů zastřelil každou minutu jednoho člověka. Než se Breivik vzdal policii, zavraždil na ostrově 69 lidí. Počet obětí mohl být menší, ale policisté se spletli a místo na Utoyu jeli nejdřív na nedaleký ostrov Geitoya.
Norský deník Verdens Gang následně uvedl, že speciální jednotky Delta neměly při cestě za Breivikem mapu. Jediným navigačním zařízením byl ruční přístroj GPS. Vyšetřovací komise později uvedla, že policisté mohli Breivika zadržet dřív.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.