Reklama:

Takhle vypadal Miro Žbirka před více než 20 lety. Připomeňte si ikonickými snímky, jak šel čas s legendou oplývající skromností

Zpěvák Miro Žbirka (vpravo) v roce 1999.
Zpěvák Miro Žbirka (vpravo) v roce 1999.
Foto: Jiří Janoušek / CNC / Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 13. 11. 2021

Zpráva o smrti vynikajícího zpěváka a skladatele Mira Žbirky (†69) ve středu zarmoutila statisíce jeho fanoušků v Česku i na Slovensku. Největší množství příznivců si legendární Meky získal v 80. a 90. letech, kdy patřil mezi nejvýraznější tváře hudební scény. I novodobější tvorbou dokázal posluchače okouzlit, stejně jako svou skromností a pokorou. Redakce ŽivotvČesku.cz připravila do fotogalerie několik velmi ikonických a dobových snímků, které ilustrují, jak s fenomenálním hudebníkem šel čas.

Reklama:

Miro Žbirka se narodil 21. října 1952 v Bratislavě, a to matce původem z Anglie a slovenskému otci. Celoživotní hudební láskou pro něj byla kapela The Beatles, která měla silný vliv na jeho uměleckou tvorbu. Od své matky se už jako dítě naučil druhý jazyk a jeho interpretace skladeb v angličtině tak byla velmi přesná. Cit pro hudbu byl u něj natolik silný, že kariéru nastartoval už v 15 letech.

Reklama:

V roce 1967 založil Meky Žbirka spolu s kamarády kapelu Modus, s níž zpočátku zpíval písně jiných umělců, později pak ale začal přicházet s vlastní tvorbou. První velký úspěch přišel v roce 1977, kdy skupina s písní Úsmev vyhrála na festivalu Bratislavská lyra. O tři roky později Žbirka skupinu opustil a vydal první sólovou desku.

Už v roce 1982 zaznamenal jako sólový umělec první velký úspěch, když se mu podařilo v anketě Zlatý slavík porazit Karla Gotta (†80). Zejména v 80. a 90. letech si získal největší množství fanoušků, kteří dodnes rádi poslouchají jeho starší hity, ale nepohrdnou ani novější tvorbou.

Mezi nejpopulárnější písně zesnulého hudebníka patří skladby Biely kvet, Balada o poľných vtákoch, Múr našich lások, Prvá, Atlantída nebo Čo bolí, to prebolí. Jeho tvorbu obdivovali nejen fanoušci, ale i řada kolegů z branže, mezi něž patří zpěvačka Helena Vondráčková (74). Pro ŽivotvČesku.cz vyjádřila zármutek nad jeho náhlým skonem, ale také přiblížila, jak ho za dlouhé roky ve stejné branži vnímala.

"Meky byl člověk, kterého jsem obdivovala. Jeho tvorba vynikala tím, že dokázal být nadčasový a autorské skladby a projekty, které vytvářel, byly na vysoké úrovni. V rámci své práce byl skutečný profesionál a bude tady hodně chybět," řekla pro ŽivotvČesku.cz těžkým hlasem Helena Vondráčková, která s Mekym mnohokrát stála na jednom pódiu.

"Těžko se v takové smutné chvíli hledají slova, protože nevím, jestli přesně vyjádří jeho krásnou osobnost. Vnímala jsem ho vždy jako bezvadného, skromného a kamarádského člověka. Zažila jsem s ním nezapomenutelné a úžasné momenty. Byl to velmi noblesní chlap," dodala pro ŽivotvČesku.cz legendární zpěvačka, pro kterou byla zpráva o skonu výrazného umělce velkou ránou.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: