Takhle vypadala na jednom z posledních snímků. Krásná Amy Winehouse by oslavila 37 let

Amy Winehouse byla velmi nadaná zpěvačka
Amy Winehouse byla velmi nadaná zpěvačka
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 14. 9. 2020

Britská zpěvačka Amy Winehouse (†27), jejíž tragická smrt zasáhla před devíti lety celý svět, by 14. září oslavila své 37. narozeniny.

Mnozí jí předpovídali velkou budoucnost a její hudební kariéra prudce stoupala vzhůru s každým vydaným singlem. Během svého života si talentovaná umělkyně získala obrovské množství fanoušků po celém světě. Její hity jako Rehab, You Know I´m No Good, Valerie a mnoho dalších trhaly rekordy hudebních žebříčků. Obrovský úspěch se promítl i v získaných oceněních. V roce 2008 se na 50. ročníku udílení cen Grammy stala dokonce neúspěšnější britskou umělkyní, která si odnesla neuvěřitelných pět ocenění v několika kategoriích za jediný večer.

Svým nezapomenutelným soulovým hlasem, který pro ni byl tak typický, pozvedávala písně o další rozměr. Silné emoce, které vkládala do své hudby a textů, byly tak přesvědčivé právě i proto, že vycházely z toho, co zpěvačka prožívala v reálném životě. V její tvorbě se promítala bolest, láska, zklamání i problémy se závislostí. 

Dar i prokletí

Říká se, že každý dar nese i své prokletí. To se ukázalo jako pravdivé také v případě Amy Winehouse, která se na vrcholu kariéry potýkala s drogami, alkoholem a psychickými problémy. Nějaký čas zpěvačka ještě dokázala pokračovat v koncertování, ale fanoušci si začali všímat, že s ní není něco v pořádku. Řada z nich to však mylně připisovala psychickému vyčerpání a bujarému životnímu stylu umělců. 

Amy Winehouse byla nakonec 23. července 2011 nalezena bez známek života na adrese svého bydliště v londýnském Camdenu. Lékař konstatoval smrt s podezřením na otravu alkoholem, což se později také prokázalo.

Na jaře roku 2018 vyšel o zpěvačce vzpomínkový dokument, který obsahuje výpovědi umělců, kteří s ní spolupracovali a taky s těmi, kdo přispěli k tomu, že svět mohl poznat její nezapomenutelný hlas. Dne 14. září 2020 by Amy Winehouse oslavila 37. narozeniny a v příštím roce uběhne desetileté výročí od její tragické smrti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.