Tálibán vstoupil do Kábulu. Bezpečnostní expert Andor Šándor promluvil o tom, co změna režimu může znamenat pro ČR

Generál a bezpečnostní expert Andor Šándor
Generál a bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 8. 2021

Islamisté z hnutí Tálibán postupují do hlavního města Afghánistánu Kábulu. Hnutí tvrdí, že nechce ublížit civilistům a bojovníci mají nařízeno počkat u vstupů do města. K mírovému předání moci dojde podle Tálibánu v řádu dnů. Pro ŽivotvČesku.cz k velmi palčivému tématu promluvil bezpečnostní expert Andor Šándor (64) s tím, co změna režimu může znamenat pro Českou republiku. "Bude záležet na tom, jakým způsobem bude Talibán přistupovat k tomu, jakým způsobem převezme moc," řekl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že podle toho bude vypadat možná migrační vlna.

Afghánský prezident Ašraf Ghání v neděli odpoledne opustil zemi, uvedl server Tolo News. V Kábulu se konala už i jednání se zástupci Tálibánu, který metropoli obklíčil. Afghánistán by podle diplomatických zdrojů agentury Reuters měla vést dočasná vláda. Té by mohl šéfovat bývalý ministr vnitra Alí Ahmad Dželalí, který teď působí v USA.

Změna režimu, kterou málokdo čekal, může znamenat možnou migrační vlnu. "Pro Českou republiku to znamená okamžité stažení veškerého personálu. Pokud jsme se tak rozhodli, že to je z bezpečnostního hlediska důležité, měli bychom tak neprodleně učinit. Za druhé bychom měli pomoct tlumočníkům a překladatelům, kteří pracovali pro českou ambasádu i naše vojáky. A měli bychom jim pomoci účinně a efektivně. Třetí věc je, že bychom se měli připravit, že může dojít k migrační vlně. Bude ale záležet na tom, jakým způsobem bude Talibán přistupovat k tomu, jakým způsobem převezme moc," řekl pro ŽivotvČesku.cz generál v záloze Andor Šándor s tím, že pokud Talibán svou politiku bude dělat rozumně, nemusí to nezbytně znamenat významnou migrační vlnu.

Obyvatelé Kábulu se od rána snaží opustit město. Prakticky jedinou cestou zůstává letiště, na kterém se tvoří dlouhé fronty a lidé jsou ochotni odletět prakticky kamkoliv. Ve městě už je patrný vliv přicházejících islamistů.

Řada zemí se snaží z Afghánistánu evakuovat své pracovníky ze svých ambasád. V sobotu tento plán oznámila i Česká republika. Kromě Čechů chce vláda pomoci i afghánským kolegům.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.