Těhotná běžkyně v balerínkách učinila rozhodnutí. Šestnáctiletá Annamária si dítě nechá vzít. Mám podmínku, říká trenér

Annamária Horváthová
Annamária Horváthová
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 8. 2021

Annamária Horváthová (16) se do paměti veřejnosti zapsala jako dívka, která se dokázala v roce 2018 v balerínkách stát vítězkou závodu na 750 metrů. Další sportovní úspěchy následovaly, počátkem srpna se ale musela vyrovnat se zjištěním, že už ve svém útlém věku čeká miminko. Nadaná dívka se tak musela čelem postavit rozhodnutí - stane se matkou, nebo si dítě nechá vzít a bude pokračovat nejen ve sportovní kariéře, ale i ve studiu. Nakonec se rozhodla pro druhou možnost. "Nevěděl jsem o tom. Pokud bude v pořádku, tak s ní trénovat budu," řekl pro ŽivotvČesku.cz její trenér Norbert Pecze a upřesnil podmínku, kterou si pro další tréninky s Annoumárií určil.

Díky talentu a odhodlání zvítězila v běžeckém závodě na 750 metrů – běžela tehdy v obyčejných balerínkách. Přesto dokázala Annamária Horváthová porazit konkurenci a vybojovat si první místo. Na mistrovství Slovenska dosáhla dokonce na zlato, když závodila v běhu na 1 500 metrů. Soustředění na slibně rozjetou sportovní kariéru ale muselo jít stranou, když mladá atletka zjistila, že je těhotná.

Nadaná šestnáctiletá Romka, která pochází z osady v Moldavě nad Bodvou na východě Slovenska, řešila v uplynulých dnech starosti dospělých. Po složitých úvahách je nyní jasné, jak se svým osudem naloží. "Půjde na potrat. Není to levné a náš rozpočet to nezvládne, ale je to správné rozhodnutí. Zaprvé nechci, aby si zničila život jako já, když jsem rodila už v sedmnácti, zadruhé chce dál sportovat. Běh je jejím velkým koníčkem," řekla deníku Nový čas matka Annymárii Izabela.

Annamária učinila rozhodnutí nechat si dítě vzít a je s ním smířená. "Už se těším do školy na spolužáky. Chci nadále běhat a vítězit. Vynasnažím se, abych mohla co nejdříve znovu řádně trénovat," potvrdila mladá atletka, která už s otcem miminka není.

Redakce ŽivotvČesku.cz kontaktovala dívčina trenéra Norberta Peczeho s dotazem, jak rozhodnutí své svěřenkyně vnímá. "Momentálně ji netrénuji, protože je těhotná a nevím, jak se rodiče rozhodnou," řekl nic netušící kouč nadějné běžkyně, která ho o svém rozhodnutí ještě oficiálně neinformovala a ve slovenském tisku ho zatím ani nezaregistroval.

"Nevěděl jsem o tom. Pokud bude v pořádku, tak s ní trénovat budu. Ale nedisponuji žádnými informacemi, nevím, jak se rozhodnou, u nich se může kdykoliv cokoliv změnit," řekl Norbert Pecze pro ŽivotvČesku.cz s tím, že počká, až mu Annamária zprávu potvrdí.

Norbert Pecze trénoval Annumárii dlouhodobě před jejím otěhotněním. S tréninky bude rád pokračovat, ale má jasnou podmínku. "Trénoval jsem ji tři roky. Aktuálně v kontaktu nejsme. Podmínkou pro to, abych ji trénoval, je docházení do školy. Kdyby neměla systém, bylo by to celé o ničem," dodal slovenský trenér pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.