Televizní reality show Výměna manželek ukázala ženskou obezitu. Lékař Lukáš Pollert popsal, jak se tuk mění ve smrt

Lékař Lukáš Pollert
Lékař Lukáš Pollert
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 12. 2021

Poslední odvysílaný díl reality show z prostředí českých rodin ukázal příběh vyměněné manželky Ivety, která je spíše na vydělávání peněz než na domácí práce, byla totiž zvyklá, že se doma stará muž. Divák také spatřil, že její postava by snesla úbytek kilogramů. Právě nadváha způsobuje řadu zdravotních problémů. Redakce ŽivotvČesku.cz nechala Výměnu manželek okomentovat lékaře Lukáše Pollerta (51). "Obezita lidem zkracuje o desítky let život, nikomu to ale vlastně moc nevadí," uvedl otevřeně.

Ve středu odvysílaný díl populární reality show nabídl k zamyšlení několik témat. Život v přepychu, posedlost financemi, vztah otce k homosexuálnímu synovi, vztahy v romské rodině. Žádné z nich ale diváky nejúspěšnější tuzemské komerční televize neupoutalo tak, jako výstupy baculky Ivety.

Fanoušky u obrazovek mohlo upoutat, že když se Iveta po deseti dnech vrátila domů, tak se obula do svého syna, že má nadváhu a měl by se hýbat. Přitom právě její postava do ideálních parametrů měla paradoxně spíše daleko než blízko. Televizní reality show tak nabídla čím dál častěji diskutované téma, kterým je obezita. Navíc v době, kdy svět bojuje s pandemií koronaviru a pacienti s nadváhou jsou velmi častými návštěvníky JIPek, někteří z nich se pak už návratu domů ani nedočkají.

Redakce ŽivotvČesku.cz požádala o komentář anesteziologa Lukáše Pollerta, který se netají tím, že obezita je zákeřná civilizační nemoc a svět ji nemá pod kontrolou. "Světová zdravotnická organizace hodnotí obezitu jako největší epidemii současné doby, obezita postihuje jednu pětinu obyvatel na celé zeměkouli. Obezita souvisí s blahobytem a výdobytky civilizace. Dost často se vyjedí lidé, kteří se mají dobře. Obezita pak zasahuje do neblahých průběhů i třeba v případě covidu, o tom se hodně dnes mluví. Obezita ale zasahuje také do chorob kardiovaskulárního systému. Choroby kardiovaskulárního systému jsou častou příčinou úmrtí a obezita je zásadním rizikovým faktorem," řekl pro ŽivotvČesku.cz muž, který proslul výrokem, že na JIP často leží lidé, které na hranu smrti dohnal jejich životní styl.

Lukáš Pollert, který je také držitelem zlaté olympijské medaile z vodního slalomu, říká, že o obezitě se musí mluvit a že je špatně, když veškerý mediální prostor v současné době zabral covid. "Obezita lidem zkracuje život o desítky let, nikomu to ale vlastně moc nevadí, stát to, řekl bych, i podporuje, nemáme tady žádné omezení pro obézní. Stát si zvykl, že obézní lidé si zkrátí život, u covidu to ale státu najednou vadí," dodal bez cenzury Lukáš Pollert pro ŽivotvČesku.cz. Rozdíl tu ale je a je zásadní, epidemie obezity není infekční a když člověk projde kolem tlouštíka, tak od něj sklony k obezitě nechytne.

Podle Údajů českého statistického úřadu obezita ohrožuje 18,5 % Čechů, z toho téměř 20 % mužů a 18 % žen, mírnou nadváhou trpí 47 % mužů a 33 % žen. Průměrná hodnota BMI (indexu tělesné hmotnosti) obyvatel České republiky dosáhla 25,2, což je těsně nad horní hranicí normální zdravé váhy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.