Reklama:

Téměř 15 tisíc nových případů covidu. Budeme rádi, když denně zemře jen 100 lidí, hodnotí vývoj epidemie Milan Kubek

Prezident ČLK Milan Kubek
Prezident ČLK Milan Kubek
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 11. 2021

Epidemii koronaviru se nadále v České republice nedaří dostat pod kontrolu. Naopak se ukazuje, že počty nakažených rostou rychleji, než předpokládaly predikce odborníků. V úterý bylo odhaleno 14 539 nových pozitivních případů, což je nejvíc od poloviny března. "Pokud se vláda nerozhodne něco dělat, můžeme na tom být nakonec stejně špatně jako v minulém roce," vztyčil varovný prst prostřednictvím portálu ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Reklama:

V úterý bylo potvrzeno 14.539 nových případů koronaviru. Je to téměř o polovinu více než před týdnem a nejvyšší denní nárůst od poloviny března. V nemocnicích je s covidem aktuálně téměř 3300 lidí. Víc případů než v úterý ministerstvo zdravotnictví eviduje naposledy 12. března.

Reprodukční číslo se dlouhodobě drží nad hodnotou jedna. Počet hospitalizovaných s covidem-19 byl v úterý zhruba o polovinu vyšší než před týdnem. Nadále přibývá hospitalizovaných ve vážném stavu. Končící vláda projedná podle vyjádření premiéra Andreje Babiše (67) další opatření ve čtvrtek.

Reklama:

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila prezidenta České lékařské komory Milana Kubka, aby kritický vývoj epidemie zhodnotil. "Ta situace je horší, než jsem předpokládal. Pro tento týden jsem odhadoval nárůst kolem 13 tisíc nakažených, ale je ještě vyšší. Je vidět, že stávající protiepidemická opatření prostě nestačí epidemii brzdit při nízkém počtu naočkovaných osob," vysvětlil svůj pohled pro ŽivotvČesku.cz šéf ČLK a pokračoval: "Je otázkou, jak dlouho politici vydrží s nervy a jestli epidemii dojde palivo, to znamená, že bude každý nemocný nebo se s infekcí alespoň setká a ona začne vyhasínat. A nebo jestli politikům dojde, že je třeba něco dělat a začnou se omezovat aktivity, které nejsou nezbytné," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Odhady Milana Kubka jsou nyní podstatně dramatičtější, než dříve. Nastínil, které segmenty budou kvůli nárůstům v souvislosti s nepříznivým vývojem opět zasaženy. "Jako první to odskáče kultura, to tak bývá. Bylo by smutné, kdyby to odnesly děti a plošně se zavíraly školy. Mnoho lidí ale není naočkováno a nedodržuje opatření, takže není co dodat. Situace není dobrá a ČR se propadá mezi nejpostiženější země Evropy," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek s tím, že situace spěje k dalšímu nepopulárnímu lockdownu.

"Co bude na Vánoce, se zatím nedá odhadnout, protože je to daleko. Původně jsem byl optimistou a myslel jsem, že na začátku listopadu bude denní nárůst kolem 10 tisíc, což se potvrdilo, ale také jsem tvrdil, že je naočkováno dost lidí a další z nich nemoc prodělali, takže zátěž na zdravotnictví bude oproti loňskému roku čtvrtinová. Budeme ale rádi, když na vrcholu epidemie budeme na polovině loňské situace, to znamená ne 200 mrtvých denně, ale »jen« 100. Bohužel se ukazuje, že jsem se spletl a byl jsem příliš optimistický," dodal šéf ČLK pro ŽivotvČesku.cz k aktuální situaci.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: