Teploty hluboko pod letní hranicí k vodě lákat nebudou, říká meteoroložka Dagmar Honsová. Kromě deště nás potrápí i přemnožení komáři

Počasí - ilustrační foto
Počasí – ilustrační foto
Foto: DANIEL ČERNOVSKÝ / CNC / Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 7. 2022

Teploty v následujících několika dnech nebudou ani zdaleka připomínat léto. Denní teploty klesnou až k 18 stupňům Celsia a počasí bude k vodě lákat zřejmě jen otužilce. Je nutné také počítat s přeháňkami. Místo opalovacích krémů bude lepší se vybavit repelentem. "Kvůli deštivému červnu se stačilo namnožit hodně komárů," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Konec prvního červencového týdne se ponese ve znamení chladnějšího severozápadního proudění. V uplynulých dnech se tak mohli mnozí rozloučit nejen s teplotami přímo tropickými, ale také s teplotami letními. V následujícím období totiž denní teploty vystoupají maximálně na 24 stupňů Celsia, tedy lehce pod letní hranici.

"Teploty nás tak k vodě lákat nebudou, zůstávat budou hluboko pod letní hranicí. Místy musíme počítat s přeháňkami, po ránu s mlhami. Počasí ideální na houby. A podprůměrné teploty vydrží i počátkem příštího týdne. Tropické počasí se v plné síle vrátí ve druhé polovině července," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová, kdy se o slovo znovu přihlásí léto.

V několika následujících dnech tak opalovací krém úplně nutností nebude, naopak při ruce bude praktické mít deštník a repelent. Posledních několik velmi deštivých dní totiž vytvořilo ideální podmínky k množení komárů. Těm se nejlépe daří v létech bohatých na srážky, po záplavách, vydatných deštích, ale i když je sněhová pokrývka na jaře v nižších polohách, vytváří se tak vhodná stanoviště pro vývoj larev.

"Nejvyšší létací aktivita komárů je za teplého a bezvětrného počasí s vysokou vzdušnou vlhkostí. Jinými slovy při teplotě mezi 15 až 40 °C, vlhkost vzduchu přes 40 %," upozornila konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz, že nyní budou podmínky pro vysokou aktivitu komárů přímo ideální.

"Podle výzkumu jsou lidé s krevní skupinou 0 napadeni a poštípáni komáry dvakrát častěji než lidé s krevní skupinou A. Krevní skupina B je na žebříčku oblíbenosti pokrmů proti komárům na středním místě. Další zásadní přitažlivostí pro komáry je naše tělesná teplota. Čím je vyšší, tím dříve komáři koušou. Roli hraje také barva oblečení. Komáři častěji létají k lidem, kteří mají na sobě syté barvy," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.