Teploty v dubnu budou proměnlivé. Meteoroložka prozradila, jaké počasí zavládne okolo Velikonoc

Počasí – Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Showpix.cz

Zima skončila a nadešel čas nového ročního období, které by mohlo přinést konečně dostatek slunečného počasí a příjemných teplot. Astronomické jaro začalo v sobotu 20. března a i když to tak zatím nevypadá, v následujících týdnech by mělo dojít k výrazné změně. Znatelné by to mělo být na venkovních teplotách. Měsíční předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) poukazuje na to, že od konce března by se mělo oteplovat a od poloviny dubna už by nemělo docházet ke kolísání teplot, jaké bylo běžné dosud. "Připravit si musíme jak deštníky, tak už opalovací krémy. Ale zřejmě se bude letošní duben přiklánět spíše k nadprůměrným teplotám," uvedla meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

Podle dat ČHMÚ bude duben teplotně průměrný. I když by se měly na začátku měsíce vyskytovat ve větším množství dešťové srážky, nepůjde o nic dramatického. "Duben má přívlastek apríl a opravdu často proměnlivé počasí přináší. Má to své fyzikální opodstatnění. Za prvé dochází k vyrovnávání teploty oceánu a pevniny, což podporuje nestabilitu přechodů vzduchových hmot a za druhé mají často jednotlivé vrstvy atmosféry rozdílnou teplotu a často se tak vytváří kupovitá oblačnost – z té může vypadávat jak déšť, tak ještě sníh. Jinými slovy – může být -22 °C, viz loňský start dubna na Jizerce v Jizerských horách, stejně tak 30 °C, viz Praha 29. dubna 2012," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že numerické modely nyní předpovídají počasí jen na první dubnovou dekádu.

"Dávají aprílovému dubnovému počasí přesně za pravdu – připravit si musíme jak deštníky, tak už opalovací krémy. Ale zřejmě se bude letošní duben přiklánět spíše k nadprůměrným teplotám, kdy bychom 20 °C v maximech měli naměřit už první dubnovou dekádu," popsala pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka počasí následujících týdnů, kdy začne nejen nový měsíc, ale navíc se budou slavit jarní svátky – Velikonoce.

Už ve druhé polovině března začalo jaro, počasí posledních dní tomu ale příliš nenapovídá....

"To ale neznamená, že nás nečeká ochlazení po přechodu studené fronty. Na déletrvající vpád studeného severního vzduchu, to ale už nevypadá," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.