Reklama:

Tereza H. by měla spolupracovat s naší policií. Měla by být nyní vyslýchána. Nikdo neví, kam údajnou zásilku drog vezla, říká Robert Šlachta

Tereza H.
Tereza H.
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 5. 2022

Pětadvacetiletá Češka Tereza H., která byla v Pákistánu zproštěna obžaloby za pašování drog, by měla být už čtrnáct dnů ve své rodné zemi. Podle bývalého ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty (50) by ji měla kontaktovat policie, aby došlo k rozklíčování případu, ve kterém figurovaly drogy. "Minimálně proto, aby získala případné informace ohledně jejího případu související s Českem," řekl pro ŽivotvČesku.cz zkušený kriminalista.

Reklama:

V pondělí 10. dubna sice byl vydán písemný příkaz, který měl mladé ženě umožnit do České republiky odcestovat, to se ale nelíbilo celní správě, která rozhodnutí u Nejvyššího soudu napadla. Letenku zakoupenou na 23. dubna nakonec uplatnila, když ve středu nejvyšší soud rozhodl, že občanka ČR může Pákistán opustit.

Reklama:

"Pokud se Tereza nachází na území České republiky, měla by ji v prvé řadě kontaktovat česká policie. Minimálně proto, aby získala případné informace ohledně jejího případu související s Českem. Popravdě nikdo neví, kam údajnou zásilku drog vezla a nemáme ani ověřená fakta ohledně toho, co se stalo. Podle mého názoru by měla být nyní vyslýchána českou policií. Pokud by měl být její případ znovu otevřen, musely by se objevit nějaké nové informace, které by vedly k posunu v celé kauze. Tereza se stala hodně mediálně řešenou osobou, ale doteď vlastně není jasné, v jakém postavení se nacházela a další zásadní skutečnosti případu. Navíc jí byl udělen trest, který příliš neodpovídal tomu, jaké množství drog měla převážet. Případ by se mohl opět otevřít díky novým výpovědím, které by měly spojitost s Českou republikou," přiblížil svůj pohled na věc Robert Šlachta, který je v současnosti lídrem politického hnutí Přísaha.

Češka se do nepříjemné situace dostala v roce 2018 během toho, kdy do Pákistánu pracovně přicestovala jako modelka. Místo práce však byla zadržena na letišti v Láhauru s devíti kilogramy tvrdých drog v kufru. O rok později byla nepravomocně odsouzena na osm let a osm měsíců vězení. Poté se snažila za pomoci svého advokáta odvolat, až nakonec svého cíle dostat se na svobodu dosáhla. V listopadu loňského roku soud přijal argumenty jejího advokáta, a tak byla obvinění zproštěna.

"Nedovedu si představit, že by její kauza znovu »ožila«, kdyby se vycházelo z původního trestu a dosavadních informací. Tereza by měla spolupracovat s naší policí, to znamená, že bude vypovídat nebo se policii podaří získat nové informace z daného prostředí. Vrátila se zpátky do Čech, což by mělo vést policii k tomu, aby se do její kauzy zapojila a zjistila, zda vznikla nějaká souvislost trestné činnosti ve vztahu k našemu území nebo k Evropské unii. Tím by se mělo rozhodně začít. Nové informace by pak mohly opravňovat českou policii ke znovuotevření jejího případu. Všechno, o čem jsme se mohli dočíst v médiích ohledně jejího cestování po státech EU a podobně, bylo hodně různorodé. Proto je nyní nutné informace důkladně ověřit a prověřit – co se vlastně odehrálo do doby jejího zadržení v Pákistánu," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Přehled celého případu Češky Terezy H.:

  • Tereza H. byla zadržena v lednu 2018 na letišti v Láhauru, kde se snažila odcestovat do Dubaje údajně kvůli modelingovým zakázkám.
  • V jejím zavazadle celní správa našla během kontroly skoro devět kilogramů tvrdých drog – heroinu, který patří mezi nejsnáze a nejrychleji návykové omamné látky.
  • V březnu 2019 byla odsouzena k osmi letům a osmi měsícům v nechvalně známé věznici Kot Lakhpat.
  • Několikrát se snažila odvolat, ale její žádost komplikovala především pandemická situace v zemi a velký počet žádostí o omilostnění.
  • Po marných pokusech rozhodl 1. listopadu 2021 odvolací soud o jejím osvobození a 20. listopadu byla propuštěna z vězení.
  • Z obav o mstu drogového kartelu kvůli své výpovědi se skrývala na utajovaném místě, než se měly vyřídit její doklady a odlet z Pákistánu do ČR.
  • Po rozhodnutí odvolacího soudu podala celní správa odvolání k Nejvyššímu soudu, protože mělo v případu dojít k pochybení z jejich strany.
  • 23. dubna opustila Pákistán, když Nejvyšší soud rozhodl, že občanka ČR může vycestovat.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: