Tereza H. dostala záplatu za čekání na odvolací soud, zkrátili jí trest. Vyjádřila se mluvčí ministerstva

Tereza H.
Tereza H.
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 2. 5. 2021

Už před více než 2 lety byla v Pákistánu zadržena Tereza Hlůšková (24), která měla v kufru téměř 10 kilogramů heroinu. Pákistánský soud rozhodl, že za pašování Češku odsoudí na 8 let a 8 měsíců ve vězení. Od pákistánské vlády nyní dostala dobrou zprávu, spolu s dalšími vězenkyněmi jí byl zkrácen trest. Na odvolací soud ale stále čeká, přičemž termín je nejistý. "Odvolací soud by případ české občanky měl projednat v druhé polovině června. Datum je ale orientační vzhledem k rozsáhlým epidemiologickým opatřením, která v Pákistánu platí," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Ministerstva zahraničních věcí České republiky Zuzana Štíchová.

Tereza Hlůšková, které byl trest vyměřen za pašování téměř 10 kilogramů heroinu, už několik měsíců netrpělivě čeká na odvolací soud. Češka neztrácí naději na návrat domů, ten se ale minimálně v blízké době konat nebude. Malou záplatou jí prozatím může být zkrácení trestu, kterého se nyní dočkala.

Podle deníku Blesk.cz pákistánská vláda rozhodla, že vězňům sníží tresty u příležitosti Svátku přerušení půstu. Tereza si tak odpyká o měsíc méně, stejně jako další trestanci. Snížení trestu se nebude vztahovat na vězně, kteří se dopustili vraždy či teroristického činu. Díky podobným zkracováním už Tereze byly z celkového trestu odečteny celkem 4 měsíce.

Tereza Hlůšková se stále snaží, aby soud projednal její odvolání. "Odvolací soud by případ české občanky měl projednat v druhé polovině června. Datum je ale orientační vzhledem k rozsáhlým epidemiologickým opatřením, která v Pákistánu platí. Co se týče případné amnestie, nemáme žádné informace o tom, že by tato varianta byla na stole," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Ministerstva zahraničních věcí České republiky Zuzana Štíchová.

"Zastupitelský úřad zůstává s Češkou v pravidelném kontaktu, zprostředkovává korespondenci a poskytuje další konzulární pomoc," doplnila Zuzana Štíchová pro ŽivotvČesku.cz.

Projednání odvolání Terezy Hlůškové zatím brzdila především opatření související s pandemií koronaviru, roli ale sehrála i stávka tamních soudců.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.