Teroristický útok v ulicích Vídně. Útok na šesti místech, 15 zraněných a nejméně tři mrtví

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Publikováno: 2. 11. 2020

Při útoku na synagogu ve Vídni byl dnes večer vážně zraněn policista. Během incidentu zaznělo údajně několik výstřelů, informoval rakouský bulvární deník Kronen Zeitung. Jeden z útočníků zemřel, další byl podle ministerstva vnitra zadržen. Bezpečnostní pracovníci židovské obce v Rakousku (IKG) vyzvali všechny židovské spoluobčany, aby neopouštěli své domovy. Ministerstvo vnitra incident podle agentury APA označilo za terorismus či řádění šíleného střelce.

Cílem útoku, který se odehrál kolem 20:00, byla podle listu Kronen Zeitung synagoga v ulici Seitenstettengasse. Ta se nachází poblíž stanice metra Schwedenplatz v samém centru rakouské metropole. APA s odvoláním na IKG uvedla, že v době útoku v synagoze ani přilehlých prostorách patřících obci nikdo nebyl.

Kronen Zeitung později doplnil, že jeden z útočníků odpálil pás s výbušninami a je po smrti, další jsou však na útěku. Ministerstvo vnitra podle APA potvrdilo, že jeden útočník zemřel a další utekli. Jeden byl později zatčen.

Policisté pokračují ve velkém zátahu; oblast kolem náměstí Schwedenplatz je uzavřená a policie na twitteru vyzvala občany, aby se drželi stranou všech veřejných prostor a nepoužívali ani hromadnou dopravu. Uvedla také, že je několik zraněných. Policie ani ministerstvo vnitra dosud nepotvrdily, že byla terčem útoku skutečně synagoga.

"Znělo to jako petardy," vylíčil televizi ORF očitý svědek, který si nepřál být jmenován. "Pak jsem si všimnul, že jsou to výstřely. Viděl jsem člověka, který běžel po (ulici) Seitenstettengasse a divoce střílel z automatické zbraně. Pak zabočil (...) směrem na (náměstí) Schwedenplatz. Dál tam divoce střílel. Pak přijela policie a střílela." Podle svědků oslovených serverem oe24.at padlo "minimálně 50 výstřelů".

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.