Reklama:

Těším se, že budu sedět vedle Tomia, ale je zásadní, že SPD do vlády mluvit nebude, říká Hayato Okamura

Hayato Okamura je novým poslancem za KDU-ČSL
Hayato Okamura je novým poslancem za KDU-ČSL
Foto: Se svolením Hayto Okamury
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 10. 2021

Tlumočník Hayato Okamura (54) často slyší názory, že do Sněmovny se dostal hlavně díky jménu, které v Česku proslavil jeho bratr Tomio (49). To člen KDU-ČSL rázně popírá. "Tomia mám jako svého bratra rád, i když s jeho extrémním politickým názorem zásadně nesouhlasím," řekl demokratický politik s tím, že při úvodním zasedání Sněmovny bude zřejmě sedět vedle svého bratra. "SPD je krajní pravice, je to antisystémová strana, která znejisťuje pilíře naší strategické mezinárodní bezpečnosti," řekl Hayato Okamura, co si myslí o politickém projektu svého bratra.

Reklama:

Pane poslanče, je po volbách, ale společnost dál zůstává rozdělená. Když vezmu v úvahu, kolik hlasů dostalo ANO, SPD a strany, které zůstaly mimo Sněmovnu, tak rozhodně nelze říct, že by obě demokratické koalice podporovalo celé Česko. Společnost je tak rozklížená, že se často o politice hádají členové jedné rodiny... Co s polarizovanou společností hodláte dělat?

Reklama:

Když jsem se dozvěděl volební výsledek, jak celostátní, který pokládám vcelku za pozitivní, tak ten svůj osobní, kdy mě překvapivě téměř 25 tisíc voličů vykroužkovalo až z patnáctého »nevolitelného« místa do Sněmovny, tak jsme to přijal s velikou pokorou. Poslanecký mandát pro mě znamená obrovskou odpovědnost vůči lidem, ale nejen vůči těm, kteří mě kroužkovali či k voličům koalice SPOLU, ale ke všem lidem. V tuto chvíli, když volby dopadly, jak dopadly, tak je zcela zásadní, aby si politici dvou demokratických koalic, kteří spolu na čtyři roky vytvoří vládu, uvědomili odpovědnost za celek české společnosti. Já jako křesťanský demokrat jsem přesvědčen, že tu musím být právě pro ty lidi, kteří jsou blíže okraji společnosti, pro lidi, kteří mají problémy, nemají v životě takové štěstí, třeba i pro obyvatele vyloučených lokalit v pohraničí... V podobném smyslu se vyjádřil i Petr Fiala, že jsme tady skutečně pro všechny občany v naší zemi. Je třeba ta rozdělení a ty příkopy překlenout a pracovat pro všechny. Čtyři roky nejsou dlouhá doba, ale v životě lidském to není ani doba krátká, nesmíme dopustit, aby se život sociálně slabších lidí během těchto čtyř let zhoršoval. Naopak věřím tomu, že uděláme mnohé pro to, aby se život v České republice postupně zlepšoval.

Předvolební kampaň byla ale letos hodně vyhrocená a obě části společnosti se často urážely ve veřejném prostoru. Vy tedy říkáte, že nyní je třeba na toto zapomenout a nabídnout svou politickou vizi i těm, kteří patří do tábora oponentů?

Něco jiného je předvolební soutěž a ostré slovní polemiky, ale okamžikem, kdy volby skončily, tak ti, kteří jsou zvoleni a mají většinu, tak mají odpovědnost už za všechny, nemohou sloužit jen nějaké jedné zájmové skupině, to je vyloučené. Bylo by to nemorální a bylo by to politicky neprozíravé. Kdyby to šlo tímto směrem, ale věřím, že to tak nebude, tak bychom se nemohli divit, kdyby za čtyři roky do Sněmovny znovu naskočili komunisté či nějaká krajní levice.

Vládu se pokusí sestavit pět stran, které mají často odlišné programy. Nejen premiér Andrej Babiš obě koalice opakovaně nazval »slepencem«. Naproti tomu ANO a SPD budou v opozici postupovat tvrdě a často i jednotně. Vnímáte to tak, že vláda bude mít silnou opozici, která jí půjde po krku? Nebo se domníváte, že Tomio Okamura a Andrej Babiš budou hájit hlavně své podnikatelské zájmy?

Chtěl bych to korigovat, ta opozice není silná, ANO a SPD se v součtu ocitly v menšině, nebudou mít příští čtyři roky žádné rozhodující slovo. Podle mě nepřichází v úvahu, aby se tyto strany po dobu čtyř let jakýmkoliv způsobem podílely na vládě. Co se týče konstruktivní spolupráce na věcných tématech, tak ta je samozřejmě možná. Teď se bude jednat o složení sněmovních výborů a pokud ANO či SPD nabídnou kvalifikovaného odborníka, tak má v jednotlivém výboru takový člověk své místo. Nelze ale počítat s tím, aby ANO či SPD nějakým zásadním způsobem mluvily do vlády. Už bylo zveřejněno, že se nepočítá s tím, aby SPD mělo zastoupení ve vedení Sněmovny, to mi přijde správné, protože SPD je krajní pravice, je to antisystémová strana, která znejisťuje pilíře naší strategické mezinárodní bezpečnosti jako je členství v NATO i EU, je to obdoba německé AfD. V Německu po parlamentních volbách také žádná z těch demokratických stran ani nezačala koaliční jednání s krajní pravicí, je to vyloučené, u nás je to obdobně s SPD.

Když mluvíme o SPD, musím zmínit vašeho bratra. Zaznamenal jsem kritiku, že jste ve Sněmovně hlavně kvůli známému jménu. Musím v této souvislosti zmínit i to, že Tomio Okamura vás naopak ocenil, že úspěch jste si tvrdě odpracoval. Co odpovídáte lidem, kteří naznačují, že do Sněmovny jste vyšplhal po bratrových zádech?

To je naprostá nepravda. Výsledek tolika preferenčních hlasů se nezrodí ze dne na den, to je výsledek mé vytrvalé práce během několika let, kdy jsem se jako občan angažoval v různých prodemokratických a proevropských iniciativách. Mnohokrát jsme vystoupil jako řečník na různých prodemokratických demonstracích, například na demonstraci pro obranu utlačovaných v Bělorusku. Jsem také řadu let aktivní na různých sociálních sítích, kde kontinuálně prezentuji svůj prodemokratický, prozápadní a proevropský postoj. Také jsem se celé měsíce při kontaktní kampani pohyboval mezi lidmi na ulicích, mnoho lidí se mnou mluvilo, podali si se mnou ruku... Ten celkový výsledek není plodem náhody, ale je to výsledek, který se zrodil z vytrvalé práce a názorové konzistence. Chci dodat, že to, že já a Tomio jsme rodní bratři, to je příběh, který napsal život. Ale pro občany a pro naši službu občanům to není rozhodující. Já bych se vymezil proti krajní pravici bez ohledu na to, zda je předsedou SPD můj rodný bratr, či není. To je moje demokratické přesvědčení.

Jakou emoci ve vás vyvolá, když se vás bratr a lídr SPD v médiích zastane s tím, že úspěch jste si odpracoval? Zahřeje to? Cítíte nějaké zadostiučinění?

Tomio se řadu let se mnou prakticky nesetkával, přestože já jsem tomu setkávání byl lidsky otevřený. Tomia mám jako svého bratra rád, i když s jeho extrémním politickým názorem zásadně nesouhlasím. Že se setkáme ve Sněmovně, to je pro mě v pořádku. Dozvěděl jsem se, že při tom úplně prvním zasedání Sněmovny budeme sedět podle abecedy, uvidíme, jak lavice vyjdou, ale může se stát, že já a Tomio budeme sedět vedle sebe v jedné lavici. Pro mě to není problém a těším se na to.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: