Test levných vín s bezdomovcem Rendou. Na kameru řekl, které mu chutná. Inflace dopadá i na lidi bez střechy nad hlavou

Autor: ŽivotvČesku | Test levných vín
Rudolf Šindelář, Petr Vlk | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 9. 2022

Inflace je postupně a čím dál více noční můrou všech Čechů a rozhodně, jak se zdá, nemá v plánu výrazně polevovat. Alespoň v současnosti. Týká se to nejen českých domácností, ale i lidí bez střechy nad hlavou. Za poslední měsíce zdražilo prakticky vše. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v srpnu zpomalilo sice na 17,2 procenta z červencových 17,5 procenta, když ale předtím 13 měsíců v řadě zrychlovalo, uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ). Zmírnil zejména růst cen pohonných hmot, naopak zdražování potravin mírně zrychlilo. Redakce ŽivotvČesku.cz udělala test levných vín s bezdomovcem Rendou (42), který si oblíbil pražskou část Letňany. "»Krabicáky« nejsou, co bývaly dřív, myslím, že kvalita se zhoršila. Hlavně jsou dražší, než bývaly. Je to znát. Člověk se fakt dnes musí nadřít, aby si mohl dopřát," řekl pro ŽivotvČesku.cz muž, který měl radost, že se na chvíli stal degustátorem svých nejoblíbenějších značek. Ohledně zdražování alkoholických nápojů promluvil ekonom.

I přes zpomalení inflace patří Česko mezi země s nejvyšším růstem cen v Evropě. Ze zemí EU je vyšší jen v pobaltských zemích, kde se inflace pohybuje v rozmezí od 21,6 do 24,8 procenta a neustále tam roste. Vyplývá to z analýzy, kterou poskytla investiční společnost Portu. V Eurozóně je inflace znovu rekordní na úrovni 9,1 procenta, v EU je odhad srpnové inflace lehce nižší než červencových 9,8 procenta. Nejnižší inflace je ve Francii (5,8 procenta) a v Německu (7,9 procenta).

V Česku zdražilo v posledních měsících prakticky vše. Pro mnoho domácností je život čím dál těžší, pokud jde o finance. Ještě dramatičtější situaci zažívají někteří lidé bez domova. Příkladem je Renda z pražských Letňan, který souhlasil, že se stane degustátorem nejlevnějších vín na trhu, které ještě nedávno pro něj byly dostupné. Vybral si své oblíbené značky.

"Dnes už to pro mě je tak trochu luxus. Jsem ale rád, že mi dáte šanci stát se degustátorem. To mi nikdo nedal. Hlavně je super, že se napiju zdarma," smál se Renda, kterého redakce ŽivotvČesku.cz oslovila v rámci testu nejlevnějších vín.

V Česku přitom v srpnu meziročně vzrostly ceny zboží úhrnem o 19,6 procenta a ceny služeb o 13,5 procenta. U potravin zdražování dále zrychlilo. Například mouka byla proti loňskému srpnu dražší o 64 procent, oleje a tuky o 50 procent, polotučné trvanlivé mléko o 49 procent, cukr o 42 procent a drůbeží maso o 34 procent.

V bydlení si lidé museli nejvíce připlatit za energie. Cena elektřiny stoupla zhruba o 35 procent, zemního plynu o 61 procent, tuhých paliv o 46 procent a tepla a teplé vody zhruba o pětinu. Ceny nájemného z bytu byly vyšší o pět procent. Náklady vlastnického bydlení vzrostly o 18 procent, a to zejména v důsledku růstu cen stavebních materiálů a dále cen stavebních prací a cen nových bytů pro vlastní bydlení. Informoval o tom v úvodu září na webu Český statistický úřad (ČSÚ).

Pokud jde pak o alkoholické nápoje, konkrétně vína, tak se redakce ŽivotvČesku.cz dotázala špičkového ekonoma a poradce premiéra Štěpána Křečka. "Ceny vína na meziroční bázi narůstají méně, než je inflace. Přesto došlo ke zdražení o 5 až 7 procent, což může být pro některé nízkopříjmové skupiny po stránce financí citelné. Vzhledem k rychlému ochlazení v září je možné, že letošní sklizeň vína bude slabší než v předchozích letech, což evokuje možné další zdražování tohoto produktu," řekl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný ekonom.

Redakce test nejlevnějších vín zaznamenala na kameru. Renda tři vybrané produkty známkoval jako ve škole, kdy známka »1« je nejlepší a známka »5« nejhorší.

Testovaná vína:

1 - Cheers! Rosso ovocné víno červené 1 l (Alk. 10% obj.)

Cena: 29.90 Kč

Původ: Maďarsko

Hodnocení Rendy: "Dávám známku »3«. Není to špatné, ale ani výborné. Je to průměr. Slušné víno za dobrou cenu. Tohle víno nemám problém nabídnout i kamarádům," vysvětlil své hodnocení pro ŽivotvČesku.cz.

2 - Tinto červené víno 1 l (Alk. 11% obj.)

Cena: 32.90 Kč

Původ: Španělsko

Hodnocení Rendy: "Tady tomuhle kousku dávám za »4«. Úplně bych řekl, že to není šálek mého vína. Kdybych byl ženatý, tak pro tchyni to je asi ideální dárek," uvedl k hodnocení pro ŽivotvČesku.cz s šibalským úsměvem.

3 - Původní sklepmistr červené víno polosladké 1 l (Alk. 10,5% obj.)

Cena: 79.90 Kč

Původ: Víno z Evropského společenství

Hodnocení Rendy: "Tohle je jednička, tak tomu dávám známku za »1«. Je to takové české luxusní šampaňské, kdybych k tomu měl perlivou vodu. Tohle je víno, kterým nepohrdnu," měl radost Renda s tím, že se jedná o jeho oblíbenou značku.

Jak Renda degustoval jednotlivé produkty, se můžete podívat v krátkém videu výše.

Degustátor Renda
Degustátor Renda
Foto: ŽivotvČesku

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.