Test pro očkované či platnost covid pasu na 9 měsíců: Roman Prymula vyhodnotil možná opatření v souvislosti s cestováním

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 9. 2021

V současnosti platí, že při návratu ze země s vysokou nebo velmi vysokou mírou rizika je povinný PCR test v Česku nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Do té doby musí být dotyčná osoba v samoizolaci. Před návratem se test vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu. Pokud skutečně dojde k významnému vzedmutí 4. vlny epidemie, je pravděpodobné, že dojde k zavedení tvrdších opatření. "U cestování budou nepochybně nějaká pravidla, která si budou jednotlivé státy určovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (57).

Česko uznává očkování občanům třetích zemí, kteří mají dokončenou vakcinaci z mimounijní země látkou schválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), nebo jí odpovídající vakcínou, která je schválena Světovou zdravotnickou organizací (WHO) pro nouzové použití. Tyto osoby musejí mít vystavený ověřitelný certifikát, který je zveřejněn v seznamu certifikátů na webu ministerstva. Může se jednat také o očkování ze zemí, pro které byl uzavřen implementační akt a vydávají certifikát podle evropského nařízení.

Podle epidemiologa Romana Prymuly je možné, že v souvislosti s cestováním a nástupem další vlny epidemie dojde ke zpřísnění pravidel. "U cestování budou nepochybně nějaká pravidla, která si budou jednotlivé státy určovat, aby omezily riziko pro své obyvatelstvo a může se stát, že bude třeba omezena platnost vakcinace na 9 měsíců, jako to už některé státy udělaly, může být vyžadován test u očkovaných a celá řada dalších opatření," vyjmenoval epidemiolog, s jakými restrikcemi se lidé při nástupu epidemie mohou setkat.

Při návratu ze země s vysokou nebo velmi vysokou mírou rizika je povinný PCR test v Česku nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Do té doby musí být dotyčná osoba v samoizolaci. Před návratem se test vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu. Také zde platí povinnost před příjezdem vyplnit příjezdový formulář.

Podmínky při návratu se netýkají osob, které mají dva týdny ukončené očkování nebo v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19. Zůstává ale povinnost vyplnit příjezdový formulář.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.